22. MMP: NIEMAL CAŁA KRAJOWA CZOŁÓWKA WYSTĄPI W SOKÓŁCE

tomasz_kot

Dzisiaj pierwszy dzień zmagań najlepszych polskich pięściarzy urodzonych w latach 1991-1995. Do Sokółki na 22. Młodzieżowe Mistrzostwa Polski o Puchar Polskiego Komitetu Olimpijskiego zjechało ostatecznie 110 zawodników z 50 klubów.

Najliczniej obsadzona będzie waga z limitem 69 kg, w której wystąpi aż 19 pięściarzy. Tradycyjnie mocne będą wagi średnia (75 kg) – 15 zawodników i półciężka (81 kg) – 14. Z kolei najmniej uczestników mamy w wadze papierowej (49 kg) – 4. W pozostałych kategoriach liczba startujących wygląda następująco: 52 kg – 8; 56 kg – 8; 60 kg – 9; 64 kg – 12; 91 kg – 11 i +91 kg – 10.

Wszyscy spodziewamy się ciekawej rywalizacji, licząc, że uczestnicy zawodów przyjechali do Sokółki w pełni formy. Mistrzostwom przyglądać się będzie bacznie nowy trener kadry narodowej seniorów, Tomasz Różański, dla którego turniej w Sokółce będzie doskonałą okazją do przeglądu aktualnego potencjału naszego boksu seniorskiego, tym bardziej, że nie mniej niż 90% czołówki krajowej to w tej chwili zawodnicy w wieku 19-23 lat. Na ringu w Sokółce zobaczymy bowiem aż 7 tegorocznych mistrzów Polski seniorów (Dawid Jagodziński, Grzegorz Kozłowski, Marek Pietruczuk, Dawid Michelus, Kazimierz Łęgowski, Mateusz Tryc oraz Igor Jakubowski), 8 wicemistrzów (Daniel Tarka, Maciej Jóźwik, Mateusz Polski, Marcin Latocha, Damian Kiwior, Arkadiusz Szwedowicz, Bartłomiej Krasuski i Mateusz Figiel) oraz 9 brązowych medalistów.

Szkoda, że na Podlasie nie dojechali 22-letni Kamil Gardzielik (75 kg) i o 2 lata młodszy Jordan Kuliński (81 kg), bo byliby jednymi z głównych kandydatów do złotych medali w swoich wagach. W gronie startujących nie dostrzegamy także tegorocznego mistrza Polski seniorów z Kalisza, Ireneusza Zakrzewskiego (69 kg), który po wyleczeniu kontuzji nie doszedł najprawdopodobniej jeszcze do pełnej sprawności.

Z drugiej strony bardzo cieszy powrót do krajowej rywalizacji kielczanina Tomasza Kota (69 kg – na zdjęciu), który już dzisiaj w II serii walk eliminacyjnych postara się udowodnić, że przez rok przerwy od startów nie zapomniał na czym polega skuteczny boks. Po o wiele dłuższej niż Tomasz Kot przerwie wróci w Sokółce na krajowe ringi Krystian Sielawa (64 kg), brązowy medalista Młodzieżowych Mistrzostw Europy z 2009 roku. Zawodnik Hetmana Białystok po raz ostatni boksował bodajże 4 lata temu podczas Mistrzostw Polski do lat 20 w Starachowicach.