NORWEGIA POZA STRUKTURAMI AIBA. STATUT AIBA KONTRA MIEJSCOWE PRAWO

amatbox01

Norwegia może poszczycić się jedną z najlepszych pięściarek na świecie (Cecilia Braekhus), ale obowiązujący w tym kraju zakaz uprawiania boksu olimpijskiego bez kasków, zakończył się zawieszeniem miejscowej federacji bokserskiej (Norges Bokseforbund) przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu Amatorskiego (AIBA). Dlatego też nie doszły do skutku planowane na miniony weekend w Oslo Mistrzostwa Krajów Nordyckich w boksie olimpijskim.

Komitet Wykonawczy AIBA, zgodnie z art. 17 statutu AIBA, zadecydował w dniu 26 marca 2014  roku  o czasowym zawieszeniu norweskiej federacji z powodu poważnego naruszenia art. 6 Statutu AIBA i zasady 22 Regulaminu Zawodów AOB podczas Mistrzostw Norwegii, które odbyły się w dniach 6-8 marca w Tonsbergu.

Norwegowie dopuszczając swoich najlepszych seniorów do rywalizacji w kasach złamali przepisy AIBA, ale paradoksalnie decyzja organizatora zawodów była zgodna z panującym w tym kraju prawem. Problem Norwegów dotyczy tylko seniorów, gdyż jak wiadomo zarówno kobiety, jak i młodzieżowcy oraz juniorzy boksują w kaskach.

- To straszne, ale jesteśmy skazani na pełną izolację – komentuje sytuację Erik Nielsen, sekretarz generalny Norges Bokseforbund, dodając, że zarówno on, jak i inni działacze federacji czuje się bezradni próbując w tych okolicznościach znaleźć drogę powrotu na międzynarodowe ringi.

Zszokowana jest także norweska mistrzyni świata w boksie zawodowym, Cecilia Braekhus, która w trakcie swojej profesjonalnej kariery na własnej skórze doświadcza zakazu boksowania bez kasków w Norwegii. Zarówno ona, jak i inni norwescy zawodowcy przyzwyczaili się do tego, że nie mogą występować w swoim kraju, ale sytuacja, w której podobne ograniczenia będą dotyczyły zawodników boksu olimpijskiego, może zdaniem Braekhus doprowadzić do tego, że bokserskie kluby znikną ze sportowej mapy Norwegii.

Nowy, konserwatywny, rząd norweski zaproponował uchylenie lub przynajmniej złagodzenie obecnych ograniczeń bokserskich, ale takie działanie spotyka się ze sprzeciwem jego politycznych przeciwników. Premier Erna Solberg z Partii Konserwatywnej, która podobnie jak Braekhus pochodzi z Bergen, jest otwarta na zmiany, tzw. „prawa Knock-Out”. Minister sportu, Thorhild Widvey, obiecał szybkie działania polityczne w tym kierunku.

Tymczasem, Norwegia pozostaje zawieszona we wszystkich międzynarodowych turniejach bokserskich oraz we wszelkich innych formach międzynarodowej współpracy w zakresie boksu. AIBA wysłała e-maile do wszystkich swoich członków grożąc, że ukarze wszystkich, którzy będą mieli coś wspólnego z norweskim boksem.

- Na pewno pozostaniemy zawieszeni do czasu, aż coś się zrobi z naszym prawem. Jeśli tak się nie będzie, staniemy się historią – mówi ze smutkiem Odd Haktor Slake, szef norweskiej federacji.