85. MP SENIORÓW: NIESZCZĘŚCIA PRZYCHODZĄ BEZ ZAPOWIEDZI…

polski01

W Kaliszu zakończyła się przed chwilą I seria walk 1/8 finału 85. Mistrzostw Polski Seniorów w Boksie, w której rywalizowali zawodnicy z wag 60, 64 i 69 kg. Awans do ćwierćfinałów wywalczyli wszyscy główni kandydaci do medali krajowego czempionatu.

„Najgorsze jest to, że nieszczęścia przychodzą bez zapowiedzi” – napisała kiedyś hiszpańska powieściopisarka Rosa Montero. Wspomniany cytat najlepiej pasuje do sytuacji, jaka spotkała dzisiaj Karola Ozimkowskiego (69 kg) w 1. rundzie jego rywalizacji z Aleksandrem Smołką. Popularny „Doctor”, który wczoraj na skutek kontuzji Rafała Perczyńskiego dość szczęśliwie otworzył sobie drogę do medalu kaliskich mistrzostw, dzisiaj w równie niespodziewany sposób (uraz głowy) został „wyrzucony” z turnieju.

Obserwując dotychczasowe walki 85. Mistrzostw Polski, w których prezentuje się wielu zawodników jeszcze na bokserskim dorobku, zwraca uwagę nieumiejętność walki bez kasku, przez co mnożą się niebezpieczne dla zdrowia sytuacje oraz kontuzje (choćby przypadek z Łukasza Pisa w pojedynku z Mateuszem Kosteckim w tej samej serii walk). Myślę, że to jeden z wielu elementów w szkoleniu młodych zawodników (jakkolwiek z problemem tym boryka się także wielu doświadczonych pięściarzy), który musi szybko ulec zmianie, jeśli chcemy, by Biało-Czerwoni osiągali sukcesy międzynarodowe.

Wracajmy jednak do samych walk. Była w niektórych z nich spora dramaturgia i dobry poziom. Zgodnie z oczekiwaniami po raz trzeci do góry uniesiono rękę Ireneusza Zakrzewskiego (69 kg), ale w kolejnej walce czekać go będzie pierwszy prawdziwie mistrzowski test, jakim będzie rywalizacja z Przemysławem Zyśkiem, który pokonał na punkty wracającego – mam nadzieję – do wielkiego boksowania Sylwestra Stempniewskiego. Równie ciekawie będzie wyglądała rywalizacja o medale pomiędzy Damianem Kiwiorem i Tomaszem Mazurem oraz walka Kosteckiego z Patrykiem Godlewskim. Czwartą parę ćwierćfinałową tworzą Damian Falecki i Smołka.

W wadze lekkiej, już na tak wczesnym poziomie rywalizacji, przynajmniej brązowy medal zapewnił sobie Kaczor Boks Team Wałbrzych. Z grona trzech pięściarzy tego klubu, którzy walczą w limicie 60 kg, w ćwierćfinale zmierzą się bowiem w bratobójczym boju dwaj z nich – Miłosz Bochenek i Patryk Trochimiak. Ten drugi, który 17 marca skończy dopiero 19 lat, pokonał dzisiaj jednogłośnie na punkty o rok starszego Andrzeja Wasilewskiego, który przed Mistrzostwami Polski zaliczany był do grona kandydatów do medalu. W ćwierćfinałach zobaczymy również ciekawą rywalizację Dawida Michelusa z wracającym do wielkiego boksu Markiem Jędrzejewskim, Radomira Obruśniaka z Dariuszem Rabendą oraz Mateusza Polskiego z Mariuszem Chrzanowskim, który dzisiaj – jako jedyny – miał wolny los. Obrońca tytułu mistrza kraju wagi lekkiej (Polski) bardzo udanie wszedł w turniej, wygrywając jednogłośnie na punkty z Michałem Leśniakiem, który od pewnego czasu przymierzał się do rozpoczęcia przygody z boksem zawodowym w USA.

Mniejsza temperatura towarzyszyła rywalizacji zawodników wagi z limitem 64 kg. Czekaliśmy z zainteresowaniem na pojedynek obrońcy tytułu, Kazimierza Łęgowskiego z sygnalizującym powrót do krajowej czołówki Tomaszem Królem, ale też byliśmy ciekawi walki Marcina Latochy z młodym Karolem Kostką. Wszystkie walki zakończyły się zgodnie z oczekiwaniami fachowców i tak w walkach ćwierćfinałowych będą rywalizować Mateusz Matyja (młodszy brat Marka) z Tomaszem Gryckiewiczem, Latocha z Karolem Gierszewskim, Łęgowski z Łukaszem Kurkiem i Szymon Białas z Danielem Adamcem.

WYNIKI I SERII WALK 1/8 FINAŁU (12 MARCA, GODZ. 11.00)

60 KG
Dawid Michelus (Sokół Piła) – Bolesław Guzek (Morsy Dębica) 3-0
Marek Jędrzejewski (Garda Wicko) – Dawid Ząbek (GUKS Carbo Gliwice) 3-0
Miłosz Bochenek (Kaczor Boks Team Wałbrzych) – Rafał Grabowski (Radomiak Radom) 3-0
Patryk Trochimiak (Kaczor Boks Team Wałbrzych) – Andrzej Wasilewski (UKS Kontra Elbląg) 3-0
Dariusz Rabenda (PTB Tiger Tarnów) – Dawid Posiłek (MOSM Tychy) 3-0
Radomir Obruśniak (KSW Róża Karlino) – Arkadiusz Rejowski (Boxing Team Wałcz) TKO 2
Mateusz Polski (KSW Róża Karlino) – Michał Leśniak (Kaczor Boks Team Wałbrzych) 3-0

64 KG
Mateusz Matyja (Orzeł Oleśnica)    Patryk Jackowiak (KS Stella Gniezno) TKO 2
Tomasz Gryckiewicz (UKSW PIRS Olsztyn) – Adrian Marchel (Hetman Białystok) 3-0
Marcin Latocha (KSW Róża Karlino) – Karol Kostka (RMKS Rybnik)     3-0
Karol Gierszewski (UKS Nowi Polnica) – Paweł Kujawiński (Copacabana Konin) 3-0
Łukasz Kurek (MOSiR Mysłowice) – Mateusz Meszyński (KS Grom Chełmża) TKO 3
Kazimierz Łęgowski (UKS Bokser Chojnice) – Tomasz Król (BKS Olimp Szczecin) 3-0
Szymon Białas (MOSM Tychy) – Jakub Sarnowski (Warta Śrem) 3-0
Daniel Adamiec (RUSHH Kielce)    – Damian Haus (06 Kleofas Katowice) 3-0

69 KG
Ireneusz Zakrzewski (Janik Boks Jelenia Góra) – Adrian Dąbrowski (Pomorzanin Toruń) 3-0
Przemysław Zyśk (UMKS Victoria Ostrołęka) – Sylwester Stempniewski (Tygrys Elblag) 3-0
Damian Falecki (KSZO Ostrowiec Św.) – Mateusz Matuszewski (Niestowarzyszony) 3-0
Aleksander Smołka (UKS Śląsk Ruda Śląska) – Karol Ozimkowski (KSW Róża Karlino) TKO1 (kontuzja)
Tomasz Mazur (SKB Czarni Słupsk) – Cezary Abramczyk (START Włocławek) 3-0
Damian Kiwior (PTB Tiger Tarnów) – Rafał Schöffer (MOSM Bytom) WO
Mateusz Kostecki (WKS Desant Kraków) – Łukasz Pis (PTB Tiger Tarnów) TKO 2 (kontuzja)
Patryk Godlewski (KS Boxing Team Chojnice) – Łukasz Łojek (Tygrys Elblag) WO

Dodaj komentarz