TOMASZ POTAPCZYK I UKS BOXING SOKÓŁKA SKUTECZNIE PROMUJĄ SPORT W REGIONIE

SOKOLKA_MINI

Promocja sportu w regionie jest nie mniej ważna niż przygotowywanie sportowców do zawodów sportowych. Z takiego założenia wychodzi wielu polskich szkoleniowców, m.in. Tomasz Potapczyk, wychowawca młodzieżowych medalistów mistrzostw świata i Europy, Pawła Wierzbickiego, Patrycji Woronowicz i Natalii Stasiewicz oraz szerokiego grona młodych, zdolnych, ambitnych pięściarek i pięściarzy UKS Boxing Sokółka.
sokolka1
W maju Tomasz Potapczyk wraz ze swoimi sportowcami uczestniczyli w pokazach elementów treningu bokserskiego we wszystkich szkołach gimnazjalnych w swoim regionie. Odwiedzili m.in. Dąbrowę Białostocką, Suchowolę, Korycin, Lipsk, Krynki, Kuźnicę, Szudziałowo, czyli miejscowości leżące w obrębie 70 km od Sokółki, a także wszystkie szkoły w Sokółce.
sokolka4
- Myślę że powinniśmy propagować nasz sport jak tylko się da. Naszym priorytetem było przede wszystkim aby zachęcić młodzież do systematycznego uprawiania jakiegokolwiek sportu – mówi szkoleniowiec z Sokółki. – Staraliśmy się również zmienić nieco wyobrażenie na temat naszej dyscypliny, czyli „szermierki na pięści”. Ludzie nie mający o niej większego pojęcia i wyobrażenia często kojarzą tę dyscyplinę z czymś negatywnym – zauważa Tomasz Potapczyk.
sokolka2
- Tak, jak każda inna dyscyplina i ta wymaga dużego wysiłku i ogromnego poświęcenia. Dziś boks jest jednym z najpopularniejszych sportów na świecie, zawodnicy są gwiazdami popkultury, a najlepsi z nich dorabiają się fortuny. Ale zanim młodzi kandydaci wkroczą na salony należy im zaszczepić choć odrobinę „zajawki” na sport. Warto jednak, pośród nowoczesnej otoczki błysków fleszy, pamiętać, że jest to sport o ponad trzystuletniej tradycji, stworzony przez ludzi, dla których pięściarstwo było czymś znacznie więcej niż tylko sposobem walki lub zarobku – kontynuuje trener UKS Boxing Sokółka.
sokolka3
Od września tego roku w Zespole Szkół Zawodowych w Sokółce,dzięki pomocy Starosty zostanie utworzona klasa sportowa o profilu bokserskim. Będzie to czteroletnie Technikum Mechaniczne, nowość w powiecie sokólskim.

- Już teraz mamy bardzo dużo chętnych na ten kierunek, więc miejmy nadzieję, że boks w naszym mieście będzie się rozwijał i w końcu kiedyś doczekamy się olimpijczyka – mówi z nadzieją Tomasz Potapczyk.
sokolka5
Dodajmy, że w ramach lekcji wychowania fizycznego realizowana będzie nie tylko nauka boksu, ale również zajęcia kształtujące sprawność ogólną: lekkoatletyka, gimnastyka, gry zespołowe (koszykówka, piłka nożna, siatkówka i piłka ręczna) oraz sporty różne (np. tenis stołowy, pływanie) kształtujące sprawność ogólną.

- Boks kształtuje sprawność fizyczną, cechy wolicjonalne i osobowościowe. Także w procesie szkoleniowym, uczy techniki i taktyki szlachetnej sztuki walki na pięści.Głównym elementem kształcenia sportowego będzie przygotowanie motoryczne i specjalistyczne do uprawiania boksu przez chłopców i dziewczęta. Podstawowe zadania treningu realizowane są w ramach: przygotowania sprawnościowego, technicznego, taktycznego, psychicznego i teoretycznego – zakończył sokólski szkoleniowiec.