PREZES PZB ZBIGNIEW GÓRSKI PODSUMOWUJE TEGOROCZNE WYDARZENIA SPORTOWE

pzb

Za nami kolejny – bardzo intensywny – okres startów w krajowych imprezach mistrzowskich różnych grup wiekowych, stanowiący podstawę weryfikacyjną do tegorocznych imprez głównych. Zacznijmy od Mistrzostw Polski Seniorek, które niemal już tradycyjnie odbyły się w stolicy naszego kobiecego boksu, czyli w Grudziądzu. Okazuje się bowiem, że w kwestiach organizacyjnych dotyczących najważniejszych polskich zawodów dla przedstawicielek płci pięknej na Grudziądzu możemy polegać  jak na Zawiszy.

Dlatego też wielkie słowa podziękowania należą się Prezesowi Kujawsko-Pomorskiego OZB Krzysztofowi Chojnackiemu oraz Prezesowi MKS Start Grudziądz Kazimierzowi Kiczyńskiemu i całemu sztabowi ich współpracowników. Tym bardziej, że obok seniorskiego championatu Grudziądz gościł także na swoim terenie – tyle, że nieco później – uczestniczki mistrzostw naszego kraju w grupie juniorek. Oba te turnieje – jak zawsze zresztą – zorganizowane zostały na najwyższym poziomie. Dlatego też cieszy nas, że obok poziomu organizacyjnego również i poziom sportowych zmagań był więcej niż dobry, co pozwala optymistycznie patrzeć na najbliższe międzynarodowe starty mistrzowskie naszych zawodniczek.

Duże podziękowania należą się także współorganizatorowi Mistrzostw Polski Juniorów, które w bieżącym sezonie odbyły się w Nowej DębieMaciejowi Dziurgotowi. Zawody te pod względem sportowym nie tylko miały zacięty przebieg i wysoki poziom, co potwierdza selekcjoner Młodzieżowej Kadry Narodowej – Marcin Stankiewicz. Zawody te miały także niespotykaną dotychczas oprawę organizacyjną, za co chciałbym serdecznie podziękować Burmistrzowi Nowej Dęby Wiesławowi Ordonowi, Dyrektorowi Zespołu Szkół Nr 2 w Nowej Dębie Zofii Kopeć oraz Wojciechowi Śmiechowi. Dzięki tym ludziom wszyscy uczestnicy nowodębskich zmagań mieli pełną świadomość, że – walcząc o tytuły mistrzowskie – uczestniczą w wielkim wydarzeniu.

Skoro o wielkich wydarzeniach mowa, to nie sposób pominąć udziału naszych zawodniczek i zawodników w mistrzostwach świata grup: młodzieżowej i juniorskiej, jakie odbyły się na sofijskim ringu, a które stanowiły jednocześnie kwalifikację do tegorocznych Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich. Co prawda nasi młodzi pięściarze nie zdobyli jeszcze w Bułgarii medali, ale w ich występach widoczne są wyraźne postępy, czego potwierdzeniem niech będzie 6 zwycięstw. Natomiast wielkim sukcesem należy określić start w tych mistrzostwach niezawodnej jak dotychczas Elżbiety Wójcik, która nie tylko w wielkim stylu wywalczyła złoty medal w kat. 75 kg, ale także uzyskała – pierwszą w historii kobiecego boksu kwalifikację dla naszych barw – do Nanjing w Chinach, gdzie rozegrane zostaną II Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie.

Dużym sukcesem międzynarodowym zakończył się także udział naszych drużyn w XXXI Memoriale im. Feliksa Stamma, w którym biało-czerwoni wywalczyli 4 złote (Karolina Michalczuk, Lidia Fidura, Grzegorz Kozłowski i Igor Jakubowski), 4 srebrne (Sylwester Kozłowski, Kazimierz Łęgowski, Damian Kiwior i Jordan Kuliński) oraz 6 brązowych medali (Sandra Drabik, Daniel Żaboklicki, Dawid Michelus, Rafał Perczyński, Arkadiusz Szwedowicz i Roger Hryniuk). W trakcie tego turnieju – podczas rozmów z Sekretarzem Stanu w MSiT  Tomaszem Półgrabskim – i w oparciu o poczynione wcześniej ustalenia przedstawiłem listę zawodników zainteresowanych zatrudnieniem w resorcie Spraw Wewnętrznych. Jest to jeden z elementów dbałości Związku o zapewnienie naszym pięściarzom możliwości podjęcia kariery profesjonalnej, równolegle do kariery sportowej.

Ponadto w ramach roboczych rozmów z Ministerstwem Sportu wypracowane zostało stanowisko pozwalające z optymizmem spoglądać w przyszłość w kontekście możliwości zwiększenia środków finansowych na szkolenie naszych kadr narodowych.

W odniesieniu do bieżących spraw szkoleniowo-personalnych chciałbym poinformować, że na funkcję asystenta trenera Kadry Narodowej Seniorów – Valerego Korniłowa – powołany został Jerzy Baraniecki. Człowiek, którego osiągnięcia trenerskie znane są ludziom boksu w naszym kraju. Obaj szkoleniowcy już podjęli współpracę, która – mam nadzieję – przyniesie niebawem pozytywne efekty.

Przed nami Mistrzostwa Europy seniorek, które w bieżącym sezonie zostaną zorganizowane w Bukareszcie. Do udziału w tych zawodach trener Paweł Pasiak powołał 7 naszych reprezentantek: Sandrę Brodacką, Sandrę Drabik, Ewelinę Wicherską, Sandrę Kruk, Karolinę Michalczuk, Kingę Siwą i Natalię Hollińską. Nie ukrywam, że liczymy na zwycięstwa i medale w stolicy Rumunii, czego serdecznie życzymy naszym pięściarkom. Tym bardziej, że mistrzostwa te będą prawdziwym testem dla zawodniczek, ale i dla całego sztabu szkoleniowego pod wodzą Pawła Pasiaka przed główną imprezą tegoroczną, jaką są Mistrzostwa Świata, które odbędą się w Korei.

I wreszcie – na koniec – kilka słów o bieżących kwestiach organizacyjnych. Aktualnie trwają intensywne przygotowania do Kongresu Sprawozdawczego Polskiego Związku Bokserskiego, który odbędzie się 28.06. br., na którym Zarząd złoży przed Delegatami z całej Polski sprawozdanie ze swojej działalności sportowo-organizacyjnej w bardzo owocnym 2013 r.

Prezes Polskiego Związku Bokserskiego
Zbigniew Górski