PRZED 8. MŚ: NADCHODZĄ REGULAMINOWE ZMIANY W BOKSIE OLIMPIJSKIM KOBIET?

jeju

Nowe formuły rywalizacji, jakie oferuje w ostatnim czasie AIBA, kierowane były wyłącznie do boksujących mężczyzn. Być może jednak – jak nieoficjalnie mówi się w kuluarach 8. Mistrzostw Świata w Jeju City – światowa centrala zaproponuje niebawem także coś, co uatrakcyjni nam rywalizację pań. Nie jest wykluczone więc, że zbliżający się turniej mistrzowski będzie miał spore znaczenie dla dalszego rozwoju boksu kobiet, jednakże ewentualne zmiany na pewno nie zostaną wprowadzone „od zaraz”.

Zawodniczki już od dawna uskarżają się, że w odróżnieniu od walk mężczyzn, rundy w ich pojedynkach trwają dwie a nie trzy minuty. Oczekuje się zatem, że w najbliższej przyszłości, a może nawet w Jeju, AIBA ogłosi zmianę w tym właśnie zakresie, ustalając czas trwania pojedynków seniorek na 3 x 3 minuty.

Prawdopodobnie Prezes AIBA, dr Dr Ching-Kuo Wu, ogłosi także, że AIBA zamierza „zmodyfikować” zasady dotyczące stosowania kasków w walkach mężczyzn, zaś likwidację ich stosowania w zawodach kobiet (ale tylko seniorek!) gruntownie rozważy. Może to wymagać głębszych analiz medycznych. Najprawdopodobniej jednakże nie dojdzie do żadnych zmian w kwestii ich stosowania przez kadetki i juniorki.

- Absolutnie rozważamy taką opcję, a kiedy będziemy czuli się pewnie co do zniesienia wymogu kasków dla mężczyzn, przeprowadzimy badania dotyczące kobiet – powiedział W wywiadzie udzielonym Associated Press/”USA Today”, szef AIBA.

Prezes dr Wu wspomni też zapewne w Jeju, że AIBA poważnie rozważa wzrost liczby kategorii wagowych nie tylko na Igrzyskach Olimpijskich, lecz we wszystkich turniejach większej rangi, jak mistrzostwa świata czy mistrzostwa kontynentalne. Co do „olimpijskich” kategorii wagowych, dr Wu oświadczył na łamach wspomnianego „USA Today”, że AIBA zamierza wprawdzie rozszerzyć liczbę kategorii z dotychczasowych trzech, ale nie określił jasno, ile nowych kategorii miałoby powstać.

Bez wątpienia wspomniane zmiany wiązałoby się z poważną debatą na linii AIBA – MKOl. Idealnym rozwiązaniem byłoby więc gdyby same pięściarki i ich trenerzy oraz działacze poszczególnych federacji krajowych, obecni w Jeju, podjęli rozmowy z AIBA w temacie kategorii wagowych kobiet na Igrzyskach Olimpijskich i innych istotnych kwestii albo w trakcie zawodów lub niedługo po nich.

To niezmiernie ważne, by dr Wu oraz AIBA skorzystali z tej okazji, by zwrócić się bezpośrednio do szeregowych członków związków, pięściarek, trenerów i wyjaśnili DOKŁADNY ZAKRES i harmonogram planowanych zmian. W końcu AIBA opiera się na rywalizacji zawodniczek i zawodników i to od nich w głównej mierze wychodzić powinny impulsy do przeprowadzania wszelkich zmian w regulaminach.