NIE MA ZŁAGODZENIA KARY DLA SARITY. MARY KOM TAKŻE NIE WYSTĄPI PODCZAS MŚ W JEJU

sarita-jinapark-ap

Znakomita hinduska pięściarka, Sarita Devi Laishram (60 kg), która została zawieszona przez AIBA w związku z niesportowym zachowaniem podczas dekoracji medalistek Igrzysk Azjatyckich po raz pierwszy w długiej karierze nie wystąpi podczas Mistrzostw Świata.

Federacja boksu Indii starała się o złagodzenie kary dla swojej utytułowanej zawodniczki, która „podpadła” światowej centrali miesiąc temu w koreańskim Incheon podczas ceremonii wręczania medali Igrzysk Azjatyckich. Sarita postanowiła w swoisty sposób zaprotestować przeciwko – jej zdaniem – stronniczemu werdyktowi sędziów, który sprawił, że do finału awansowała zawodniczka gospodarzy Park Ji-Na. Była hinduska mistrzyni świata weszła na podium, ale odmówiła schylenia się do dekoracji brązowym medalem. Wzięła następnie krążek do ręki, podeszła do Koreanki i niespodziewanie założyła go na szyi Park! Koreanka próbował go zwrócić Hindusce, bez skutku… Następnie położyła go na podium. Reakcja AIBA była natychmiastowa – bezwzględny (aż do odwołania) zakaz startów we wszystkich zawodach organizowanych pod egidą światowej federacji dla zawodniczki oraz trzech trenerów reprezentacji Indii.

„Charakterna” Sarita zapłaci więc wysoką karę za kilka minut emocjonalnego szaleństwa, którym zachwyciła nie tylko sportowy świat mediów. Film z zapisem tej przedziwnej ceremonii medalowej obiegł wszystkie najważniejsze serwisy, co negatywnie wpłynęło na sytuację zawodniczki, która stała się dla AIBA persona non grata.

W Jeju City podczas zbliżających się Mistrzostw Świata zabraknie nie tylko Sarity, ale także jej dwóch koleżanek z kadry, które zapewne aspirowałyby do medali. Legenda boksu olimpijskiego, złota medalistka z Incheon, Mary Kom (51 kg) została zmuszona do pozostania w kraju ze względu na niezaleczoną kontuzję, zaś brązowa medalistka Igrzysk Azjatyckich Pooja Rani (75 kg) trenuje aktualnie poza kadra narodową. Świat sportu nie zna próżni, więc w miejsce doświadczonych pięściarek szansę na międzynarodowy sukces otrzymają Pinki Jangra (51 kg), Priyanka Choudhary (60 kg) i Monica Saun (75 kg).