NOWA JAKOŚĆ W BOKSIE KOBIET – PIĘĆ KATEGORII NA PRESTIŻOWYCH ZAWODACH

strandja15

Pod koniec marca ub. roku dowiedzieliśmy się, że bokserski kalendarz uzupełniony zostanie o kolejną wielką międzynarodową imprezę mistrzowską, czyli Igrzyska Europejskie, które odbędą się w w dniach 12-28 czerwca 2015 roku w azerskim Baku. Wystąpią w nich zarówno zawodniczki, jak i zawodnicy. Co istotne panie rywalizować będą w 5 kategoriach wagowych: 51 kg, 54 kg, 60 kg, 64 kg i 75 kg (panowie w tradycyjnych 10 wagach boksu olimpijskiego od 49 kg do +91 kg).

W trakcie 2014 roku wyłonionych zostało 80 uczestniczek (po 16 w każdej z kategorii wagowych) turnieju kobiet. Kwalifikacją były przede wszystkim Mistrzostwa Europy w Bukareszcie oraz dopełniająco Mistrzostwa Świata w Jeju City. We wspomnianym gronie znalazło się także pięć reprezentantek Polski (Sandra Drabik, Ewelina Wicherska, Karolina Michalczuk, Kinga Siwa i Lidia Fidura).

Idea rozegrania Igrzysk Europejskich w pięciu kategoriach wagowych to wielka szansa dla rozwoju kobiecego boksu, który od 13 sierpnia 2009 roku, kiedy to MKOl oficjalnie zatwierdził udział kobiet w Igrzyskach Olimpijskich w Londynie (2012), znalazł się w „pułapce” zaledwie trzech „olimpijskich” limitów wagowych – 51 kg, 60 kg i 75 kg.

Pierwszym sygnałem zmian jest opublikowane przez EUBC zaproszenie na prestiżowy 66. Międzynarodowy Turniej Bokserski im. Strandżaty (Strandja), w którym od 23 lutego do 1 marca rywalizować będą panie w wagach 51 kg, 54 kg, 60 kg, 64 kg i 75 kg. Ze źródeł zbliżonych do kadry narodowej seniorek wiemy, że w Sofii planowany jest udział podopiecznych trenera Pawła Pasiaka, które niebawem rozpoczną nowy sezon zgrupowaniem szkoleniowym w Sokółce.