TOP 97 POLSKA (SENIORZY) – RANKING SERWISU „POLSKIBOKS.PL” ZA 2014 ROK

panowie2014

W tym roku na czele rankingu najlepszych polskich pięściarzy, którzy startowali w zawodach boksu olimpijskiego klasyfikuję nie 10 a 12 pięściarzy (mamy po dwóch liderów wag z limitem 60 kg i + 91 kg). Wśród nich jest 8 mistrzów Polski seniorów i 6 złotych medalistów Mistrzostw Polski do lat 23. Krajowa czołówka – mimo iż bardzo młoda – jest od 2-3 sezonów ugruntowana. W 2014 roku trudno było zachwiać tą hierarchią, choć w ciągu ostatnich 12 miesięcy pojawiło się przynajmniej kilku niezwykle obiecujących zawodników, którzy już w kolejnym roku mogą z powodzeniem walczyć o awans do kadry narodowej.

Przy sporządzaniu rankingu za rok 2014 tradycyjnie nie sugerowałem się znanymi nazwiskami krajowych mistrzów, czy kadrowiczów, jak również tytułami zdobytymi przez nich w poprzednich latach. Nie opierałem się wyłącznie na wynikach Mistrzostw Polski Seniorów, czy Mistrzostw Polski do lat 23, ale przeanalizowałem m.in. wyniki turniejów z cyklu Grand-Prix oraz mniejszych imprez krajowych. W niektórych wypadkach wpływ na ostateczny układ rankingu miały także wyniki walk międzynarodowych. W pewnych przypadkach świadomie postawiłem niektórych pięściarzy na miejscach niższych od ich faktycznych możliwości i talentu, ale skoro boksowali rzadko, albo nie osiągnęli w ciągu 12 miesięcy satysfakcjonujących wyników, nie mogło stać się inaczej.

49 KG: DAWID JAGODZIŃSKI

To kolejny rok, w którym 21-letni Dawid Jagodziński nie ma na krajowych ringach godnego siebie rywala. Pięściarz bydgoskiej Astorii wygrał wszystkie walki z krajowymi rywalami, dzielnie (choć bez zwycięstwa) rywalizował w lidze WSB (m.in. z kubańskim arcymistrzem Yosbany Veitią), a w końcówce roku odniósł dwa międzynarodowe zwycięstwa z Niemcem Hagenem Hamelem i Ukraińcem Denisem Kozarukiem. Niestety zabrakło go na najważniejszej imprezie sezonu, jaką dla naszych kadrowiczów były Mistrzostw Unii Europejskiej. W naszej ocenie miałby spore szanse na osiągnięcie w Sofii sukcesu, lecz ostatecznie trener Walery Korniłow nie postawił na „Jagodę”, próbując go wcześniej w limicie 52 kg podczas Turnieju im. Feliksa Stamma w Warszawie. Wobec dość nieoczekiwanego wycofania się ze startów Arkadiusza Lubomskiego, Wojciecha Peryta i Mariusza Kocha, jedynym zawodnikiem, który próbował nawiązać walkę z Dawidem był mańkut z Elbląga, Daniel Tarka, który w drugiej części sezonu próbował też swych sił w wadze do 52 kg. Zawodnicy z miejsc 3-7 wyraźnie odstawali od wicelidera, co nie napawa specjalnym optymizmem przed kolejnym rokiem.

1 Dawid Jagodziński (Astoria Bydgoszcz)
2 Daniel Tarka (Tygrys Elbląg)
3 Damian Jóźwiszyn (Carbo Gliwice)
4 Karol Kirpsza (Boxing Sokółka)
5 Piotr Waśniewski (Boks Ożarów)
6 Adam Lehmann  (Łódzkie Centrum Sportów Walki)
7 Dawid Jakubcewicz (Włókiennik Łódź)

52 KG: GRZEGORZ KOZŁOWSKI

Pod nieobecność ubiegłorocznego lidera, Grzegorza Bryndy, o prymat w tej kategorii walczyło zaledwie dwóch młodych zawodników – Grzegorz Kozłowski i Maciej Jóźwik. Pięściarze ci w ringu zmierzyli się dwukrotnie i za każdym razem do góry wędrowała ręka tego pierwszego, który w 2014 roku wygrał także Turniej im. Feliksa Stamma, czym w pełni zasłużył sobie na rankingowe zwycięstwo. Szkoda, że Grzegorz nie pojechał na MUE, gdzie jego forma i talent mogłyby zostać należyciej zweryfikowane. Liczący 21 lat zawodnik z Warszawy mozolnie buduje swoje międzynarodowe doświadczenie, w czym pomocne były dwie (przegrane) walki w lidze WSB (m.in. ze znakomitym Rosjaninem Mishą Aloyanem) oraz potyczki w meczach z Niemcami i Ukrainą. Poza dwiema porażkami z Kozłowskim, Maciej Jóźwik przegrał w ciągu roku jeszcze pięć razy, ale działo się to jedynie w walkach z zagranicznymi rywalami (dwukrotnie w 2. Bundeslidze i raz podczas MUE oraz turniejów w Alzey i Warszawie). W ciągu 2014 roku 20-letni pięściarz odniósł jednakże swój największy życiowy sukces, zdobywając w Sokółce złoty medal Mistrzostw Polski do lat 23. Wielka szkoda, że wspomniana dwójka kadrowiczów nie ma w kraju żadnej konkurencji. Sklasyfikowanie zawodników z miejsc od 3 do 10 było zajęciem trudnym, opartym głównie na selekcji negatywnej.

1 Grzegorz Kozłowski (Akademia Walki Warszawa)
2 Maciej Jóźwik (Skorpion Szczecin)
3 Dominik Śliwiński (Pomorzanin Toruń)
4 Przemysław Jańczuk (Akademia Walki Warszawa)
5 Daniel Cieślak (Radomiak Radom)
6 Mariusz Sieroń (Korona Wałcz)
7 Szymon Pędzik (Olimp Szczecin)
8 Sebastian Węgłowski (Broń Radom)
9 Daniel Jermak (Mazur Ełk)
10 Piotr Kęcik (Zawisza Bydgoszcz)

56 KG: MAREK PIETRUCZUK

Na czele listy kolejny nieobecny MUE w Sofii, który w 2014 roku wywalczył dwa złote medale Mistrzostw Polski (seniorów i do lat 23). 20-letni Marek Pietruczuk o palmę pierwszeństwa w kraju skutecznie rywalizował z o rok od siebie starszym Sylwestrem Kozłowskim, którego pokonał w finale MP do lat 23 w Sokółce. Jedynym rodzimym zawodnikiem, który wygrał z Markiem w 2014 roku był Mateusz Polski, ale pojedynek ten odbył się w wyższym limicie wagowym. Zwycięstwa w meczach z Niemcami i Ukrainą zapewne dodadzą naszemu liderowi skrzydeł i w kolejnym roku doczekamy się dalszych postępów wychowanka Mieczysława Mierzejewskiego. Wicelider zapewne walczył będzie twardo o miejsce w kadrze, a że możliwości ma spore świadczył choćby znakomity występ we Włocławku w meczu ligi WSB z Meksykanami, gdzie Kozłowski w pięknym stylu pokonał Briana Gonzaleza. Pod nieobecność Mateusza Mazika jedynymi zawodnikami, którzy próbowali nawiązać walkę z liderami byli Daniel Żaboklicki i Tomasz Resól. Pierwszy z nich, chwalony przez trenera kadry Walerego Korniłowa, dokonał sporego postępu, jednak w najważniejszej walce sezonu został znokautowany w Sofii podczas MUE. Drugi konsekwentnie buduje swoją pozycję, w czym pomocne są m.in. jego coraz lepsze walki w 2. Bundeslidze. W pozostałej części rankingu znajdują się zawodnicy którzy albo obniżyli loty w stosunku do lat ubiegłych lub jeszcze nie wspięli się na poziom krajowej czołówki.

1 Marek Pietruczuk (Victoria Ostrołęka)
2 Sylwester Kozłowski (Akademia Walki Warszawa)
3 Daniel Żaboklicki (Legia Warszawa)
4 Tomasz Resól (Skorpion Szczecin)
5 Tomasz Smerdel (Gwarek Łęczna)
6 Denis Grzesiak (Skorpion Szczecin)
7 Mariusz Burzyński (Kaczor Boks Team Wałbrzych)
8 Rafał Dawid (Piast Sieradz)
9 Rafał Jamorowski (Skalnik Wiśniówka)
10 Damian Tymosz (Berej Lublin)

60 KG: DAWID MICHELUS I MATEUSZ POLSKI

To już trzeci z rzędu sezon, po zakończeniu którego długo zastanawiałem się nad tym kto zasługuje na pierwsze miejsce w wadze lekkiej. Tym razem waga sportowych wyników, które osiągnęli obaj zawodnicy wydała mi się równa i doprawdy krzywdą byłoby któregoś z nich skazać na lokatę nr 2. Zarówno Dawid, jak i Mateusz zdobyli w 2014 roku złote medale Mistrzostw Polski (Michelus – seniorów, Polski – do lat 23), dwukrotnie walcząc ze sobą. W Kaliszu wyraźnie lepszy okazał się ten pierwszy, zaś w Sokółce zawodnik z Karlina. Na arenie międzynarodowej najcenniejszym zwycięstwem Dawida była wygrana w Warszawie z Rosjaninem Konstantinem Bogomazovem w lidze WSB. Podczas MUE oraz Turnieju im. Feliksa Stamma wygrał po jednej walce i bardzo dobrze zaboksował w test-meczu z ukraińskimi Atamanami w Łucku, pewnie wygrywając z zawodnikiem gospodarzy. Z kolei Mateusz lepiej boksował w drugiej części sezonu, wygrywając m.in. z mistrzem Niemiec Atdhe Gashim podczas meczu międzypaństwowego w Karlinie oraz niewygodnym Węgrem Sandorem Szinavelem w finale Memoriału Leszka Drogosza w Kielcach. Podobnie jak w ub. roku za liderami wagi lekkiej w pewnej odległości dorastają talenty mających po 20 lat Andrzeja Wasilewskiego i Radomira Obruśniaka oraz obiecującego 19-latka z Wałbrzycha Patryka Trochimiaka, który w Kaliszu podczas MP seniorów niespodziewanie pokonał pierwszego z nich. W kratkę boksował Dariusz Rabenda, którego wyprzedził w rankingu były mistrz kraju Marek Jędrzejewski, którego nadal stać na medal krajowego czempionatu.

1 Dawid Michelus (Sokół Piła/Kontra Elbląg)
1 Mateusz Polski (Róża Karlino)
3 Andrzej Wasilewski (Kontra Elbląg)
4 Radomir Obruśniak (Róża Karlino)
5 Patryk Trochimiak (Kaczor Boks Team Wałbrzych)
6 Marek Jędrzejewski (Garda Wicko)
7 Dariusz Rabęda (Tiger Tarnów)
8 Łukasz Niemczyk (Champion Chojnów)
9 Miłosz Bochenek (Bombardier Wrocław)
10 Rafał Grabowski (Radomiak Radom)

64 KG: KAZIMIERZ ŁĘGOWSKI

Ponownie liderem wagi z limitem 64 kg został Kazimierz Łęgowski, ale miniony rok sprawił, że przybyło mu przynajmniej trzech poważnych rywali. Znalazł się także w końcu krajowy pięściarz (Krystian Sielawa), który zdołał go pokonać. Mimo to oczywiście nadal czekamy na międzynarodowe sukcesy 20-letniego Kazimierza. W Sofii miał dobre losowanie i wydawało się, że przywiezie medal MUE, ale niespodziewanie przegrał z Węgrem Adraszem Vadaszem. Dodajmy, że Łęgowski wygrał także dwie międzynarodowe walki podczas Turnieju im. Feliksa Stamma oraz jedną (przez kontuzję z byłym mistrzem Europy – Turkiem Fatihem Kelesem) podczas Memoriału Leszka Drogosza. Kolejny progres formy zaliczył wicemistrz Polski seniorów oraz złoty medalista Mistrzostw Polski do lat 23 (najlepszy zawodnik tej imprezy) Marcin Latocha, którego dopadła chyba trema podczas meczu z Niemcami, gdzie rywalizował z solidnym Kastriotem Sopą. Wspomniany Sielawa, który po prawie 4 latach wrócił do krajowej rywalizacji, wygrał w Sokółce nie tylko z Łęgowskim, ale także z młodym Danielem Adamcem i to on, a nie zawodnik z Kielc znalazł się na 3 miejscu naszego rankingu. Na dobre wyszła zmiana klubowego klimatu Tomaszowi Gryckiewiczowi, który aktualnie jest w stanie postawić twarde warunki krajowej czołówce. Wyrównany poziom prezentują zawodnicy z miejsc 6-10. Każdy z nich miał w 2014 roku dobre i ..gorsze momenty, które wpłynęły na końcową klasyfikację.

1 Kazimierz Łęgowski (Ósemka Chojnice)
2 Marcin Latocha (Róża Karlino)
3 Krystian Sielawa (Hetman Białystok)
4 Daniel Adamiec (RUSHH Kielce)
5 Tomasz Gryckiewicz (PIRS Olsztyn/SAKO Gdańsk)
6 Adam Winiarek (Fenix Warszawa)
7 Karol Kostka (RMKS Rybnik)
8 Adrian Marchel (Hetman Białystok)
9 Szymon Białas (MOSM Tychy)
10 Mateusz Matyja (Orzeł Oleśnica)

69 KG: DAMIAN KIWIOR

Pewien dylemat miałem z wytypowaniem lidera kategorii z limitem 69 kg. Nie został nim – co zrozumiałe – mistrz Polski z Kalisza Ireneusz Zakrzewski, którego od końca marca niestety nie zobaczyliśmy już w ringu. W związku z tym naturalną „jedynką” tej wagi został wicemistrz kraju seniorów i do lat 23, Damian Kiwior, który był kapitanem reprezentacji Polski podczas Turnieju im. Feliksa Stamma i MUE w Sofii. Młody zawodnik z Tarnowa przegrał w ciągu roku aż siedem pojedynków, ale w limicie 69 kg tylko trzy i to po wyrównanej walce (z Zakrzewskim, Gruzinem Zaalem Kvachatadze oraz Irlandczykiem Johnem Joe Joyce`em). Przed Zakrzewski klasyfikuję Rafała Perczyńskiego, który przez cały rok był bardzo aktywny, a w Sokółce zdobył złoty medal Mistrzostw Polski do lat 23 (w finale walkowera oddał mu kontuzjowany Kiwior). Solidnie prezentuje się kolejna trójka zestawienia, z której każdy – pod warunkiem systematycznej pracy na sali treningowej – śmiało może myśleć o kadrze narodowej. Szkoda, że Mateusz Kostecki nie wystartował podczas Wojskowych Mistrzostw Świata (CISM), bo to już zawodnik zaprawiony w międzynarodowych bojach. Wraca do czołówki Tomasz Kot, co na pewno podniesie poziom rywalizacji w tej wadze, tym bardziej, że systematyczne postępy czyni jego świętokrzyski krajan, Damian Falecki, który m.in. świetnie boksował w Kielcach podczas Memoriału Leszka Drogosza. Jednym z odkryć roku był 19-letni Kamil Holka, który w obiecującym stylu wszedł w wiek seniorski. Liczę na powrót do ścisłej czołówki Sylwestra Stempniewskiego, który w tym roku może walczyć o medale mistrzostw kraju. Coraz lepiej powinni także boksować zawodnicy z miejsc 9-10.

1 Damian Kiwior (Tiger Tarnów)
2 Rafał Perczyński (Akademia Walki Warszawa)
3 Ireneusz Zakrzewski (Boks Jelenia Góra)
4 Mateusz Kostecki (Desant Kraków)
5 Tomasz Kot (RUSHH Kielce)
6 Damian Falecki (KSZO Ostrowiec Św.)
7 Kamil Holka (BKS Orkan Gorzów Wlkp.)
8 Sylwester Stempniewski (Tygrys Elbląg)
9 Przemysław Zyśk (Victoria Ostrołęka)
10 Aleksander Smółka (Śląsk Ruda Śląska)

75 KG: TOMASZ JABŁOŃSKI

Waga średnia od lat należy do najmocniej obsadzonych w Polsce. Tym razem jednak ścisła czołówka zawęziła się nam do trzech zawodników, którzy prezentowali międzynarodowy poziom. Na czele zestawienia stawiamy niepokonanego w 2014 roku Tomasza Jabłońskiego, który mimo iż boksował poza kadrą narodową, osiągnął najlepsze wyniki, wygrywając m. in. bezpośrednie starcia z Arkadiuszem Szwedowiczem i Kamilem Gardzielikiem, którzy znaleźli się na miejscach nr 2 i 3. „Pantera” nie wystąpił niestety podczas MUE w Sofii, ale świetnie boksował w zawodowej lidze WSB (dwa zwycięstwa) oraz w 1. Bundeslidze, gdzie z zespołem z Nordhausen zdobył złoty medal. Wygrał także międzynarodowe turnieje w rosyjskim Novgorodzie i niemieckim Binz. Bezdyskusyjnie wiceliderem w naszym rankingu został 20-letni wicemistrz Polski seniorów i złoty medalista do lat 23, Arkadiusz Szwedowicz, który znakomicie zakończył rok, wygrywając w finale Turnieju Skorpiona w Szczecinie z wicemistrzem Unii Europejskiej, Michaelem O`Reilly`m. Szkoda, że Arkadiuszowi nie udał się start w MUE, gdzie uległ Gruzinowi Gochy Badurashviliemu, który wydawał się być w jego zasięgu – podobnie jak Ukrainiec Olexiy Kazim-Zade, z którym rywalizował w Warszawie podczas Turnieju im. Feliksa Stamma. Kamil Gardzielik w kraju przegrał tylko dwie walki – z Jabłońskim i Szwedowiczem, ale nieco gorzej szło mu w rywalizacji międzynarodowej (porażki w meczach z Niemcami i Ukrainą). Warto wspomnieć, że wcześniej w Kielcach wygrał dwie walki podczas Memoriału Leszka Drogosza, co – mimo wszystko – jest dobrym prognostykiem przed kolejnym sezonem. Nie wiem czy 21-letni Mateusz Rzadkosz będzie nadal występował na ringach boksu olimpijskiego, czy – jak zapowiedział – przejdzie na zawodowstwo. Jego świetny pojedynek (przegrany?) z późniejszym mistrzem Unii Europejskiej, Francuzem Christianem Mbili Assomo, który stoczył w Argenteuil wskazał na spore możliwości. Ciekawy debiut w gronie seniorów zanotował 19-letni Kamil Bednarek, który pod okiem Piotra Wilczewskiego poczynił spore postępy. Zawodnicy sklasyfikowani od 6 do 10 miejsca w rankingu prezentują na tyle wyrównany poziom, że każdy z nich może wygrać z każdym, co czynić będzie tegoroczne zawody w wadze średniej nie mnie ciekawymi niż w 2014 roku.

1 Tomasz Jabłoński (SAKO Gdańsk)
2 Arkadiusz Szwedowicz (Skorpion Szczecin)
3 Kamil Gardzielik (Copacabana Konin)
4 Mateusz Rzadkosz (Wisła Kraków)
5 Kamil Bednarek (DKB Dzierżoniów)
6 Paweł Michalik (Legia Warszawa)
7 Bartosz Gołębiewski (DKB Dzierżoniów)
8 Stanisław Gibadło (GUKS Carbo Gliwice)
9 Szymon Hamerski (Zawisza Bydgoszcz)
10 Karol Kosak (Fenix Stalowa Wola)

81 KG: MATEUSZ TRYC

Na czele kategorii półciężkiej znajduje się jedyny polski zawodnik, który jest klasyfikowany przez AIBA, czyli Mateusz Tryc. Mistrz Polski seniorów i do lat 23 ma za sobą bardzo dobry rok, bo oprócz wspomnianych złotych medali, wywalczył jeszcze jeden – za zwycięstwo w niemieckiej 1. Bundeslidze. Szkoda, że pięściarz z Wyszkowa nie pojechał na MUE, gdzie teoretycznie miał szansę na dobry wynik. Zamiast niego w Sofii wystąpił 20-letni Jordan Kuliński, któremu choroba nie pozwoliła zaprezentować pełni swoich możliwości. Finalista Turnieju im. Feliksa Stamma i wicemistrz Polski seniorów z Kalisza wyprzedził najlepszego naszym zdaniem debiutanta w gronie seniorskim Łukasza Staniocha. Młody pięściarz ze Szczecina mocno pracuje w klubie i wierzymy, że w tym roku jeszcze poważniej zagrozi liderom swojej kategorii. Słabsze chwile w drugiej części sezonu przeżywali dwaj „Husarze” – Kasjusz Życiński i Piotr Gredke, ale zarówno jednego, jak i drugiego stać w 2015 roku na finał Mistrzostw Polski. Zmienił barwy klubowe Paweł Stępień, który na pewno nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i jeśli będzie zdrowy może sprawić nie jedną niespodziankę, podobnie jak twardy Ślązak Przemysław Gorgoń. Nieco niższy od niego poziom prezentują zawodnicy sklasyfikowani na miejscach od 7 do 10.

1 Mateusz Tryc (Fenix Warszawa)
2 Jordan Kuliński (Start Włocławek/Skorpion Szczecin)
3 Łukasz Stanioch (Skorpion Szczecin)
4 Kasjusz Życiński (SAKO Gdańsk)
5 Piotr Gredke (Akademia Walki Warszawa)
6 Paweł Stępień (Olimp Szczecin/Róża Karlino)
7 Przemysław Gorgoń (Jawor Team Jaworzno)
8 Paweł Czyżyk (Energetyka Lubin)
9 Błażej Surowiec (KSZO Ostrowiec Świętokrzyski)
10 Błażej Lutka (RMKS Rybnik)

91 KG: IGOR JAKUBOWSKI

To był najlepszy rok w karierze Igora Jakubowskiego. 22-latek z Konina wywalczył trzy złote medale – dwa podczas Mistrzostw Polski seniorów i do lat 23 oraz ten najcenniejszy – Mistrzostw Unii Europejskiej w Sofii. Najlepszy zawodnik Mistrzostw Polski w Kaliszu, zwycięzca Turnieju im. Feliksa Stamma zanotował wprawdzie w ciągu roku dwie małe „wpadki”, przegrywając z Krystianem Kawalerskim (podczas GP w Elblągu) oraz ze znakomitym młodym Niemcem Albonem Pervizajem (podczas meczu w Karlinie), ale wiemy, że wspomniane przegrane podziałały na Igora szczególnie mobilizująco. Na drugim miejscu sklasyfikowaliśmy 20-letniego Tomasza Bohdanowicza, który wprawdzie w minionym roku przegrał (niejednogłośnie na punkty) z Bartłomiejem Krasuskim, ale był od niego znacznie aktywniejszy. Tradycyjnie solidnie prezentował się bojowy Krzysztof Kowalski, który nadal może być zagrożeniem dla najlepszych zawodników tej kategorii. Dopiero na 5. miejscu znalazł się wspomniany Kawalerski, który walczył tylko w pierwszej części sezonu, przegrywając m.in. z Kowalskim. Wspólne treningi z Jakubowskim dobrze wpłynęły na Sebastiana Rachuta, którego sklasyfikowałem wyżej od Mateusza Kowalczyka i Mateusza Trybucha. Tego ostatniego – najmłodszego z całej stawki – stać na to, by w tym roku awansować do ścisłej krajowej czołówki.

1 Igor Jakubowski (Zagłębie Konin)
2 Tomasz Bohdanowicz (BKS Orkan Gorzów Wlkp.)
3 Bartłomiej Krasuski (Broń Radom)
4 Krzysztof Kowalski (MOSiR Mysłowice)
5 Krystian Kawalerski (Olimp Szczecin)
6 Sebastian Rachut (Zagłębie Konin)
7 Mateusz Kowalczyk (06 Kleofas Katowice)
8 Mateusz Trybuch (Champion Nowy Dwór Maz.)
9 Michał Janicki (Prosna Kalisz)
10 Bartosz Lech (Hetman Białystok)

+91 KG: PAWEŁ WIERZBICKI I ROGER HRYNIUK

W najcięższej kategorii wagowej na czele postawiłem dwóch zawodników, którzy drugi rok toczą ze sobą heroiczne i widowiskowe walki. Podobnie jak w wadze lekkiej krzywdą dla któregoś z nich byłoby umieszczenie na 2. miejscu, więc w superciężkiej mamy dwóch liderów. Paweł i Roger w 2014 roku walczyli ze sobą dwukrotnie. W Kielcach, podczas Memoriału im. Leszka Drogosza, wygrał zawodnik Cristalu Białystok, zaś w Sokółce w półfinale Mistrzostw Polski do lat 23 pięściarz miejscowego UKS Boxing. Jeśli weźmiemy pod uwagę przebieg tego niezwykle wyrównanego boju, dojdziemy do wniosku, że obaj zawodnicy zasłużyli na wyróżnienie roczne. Dopiero na trzecim miejscu klasyfikujemy mistrza Polski seniorów, Arkadiusza Toborka, który z biegiem czasu obniżył loty. Dobry rok mieli Mateusz Figiel i Marcin Śnitko. Pierwszy z nich pokonał Hryniuka, zaś drugi Wierzbickiego i w nowym sezonie rywalizacja o prymat w superciężkiej może wyglądać niezwykle ciekawie. Do ścisłej krajowej czołówki dołączyć może także Michał Świątkowski, lecz już chyba nie Krzysztof Kosela, który planuje zawodowy rozdział swojej kariery.

1 Paweł Wierzbicki (Boxing Sokółka)
1 Roger Hryniuk (Cristal Białystok)
3 Arkadiusz Toborek (MOSiR Mysłowice)
4 Mateusz Figiel (Hetman Białystok)
5 Marcin Śnitko (Tygrys Elbląg)
6 Michał Świątkowski (06 Kleofas Katowice)
7 Krzysztof Kosela (Broń Radom)
8 Andrzej Kołton (KSZO Ostrowiec)
9 Michał Wielgosz (SAKO Gdańsk)
10 Michał Szyszkowski (Jaskinia Lwa Ziębice)

Opracował: Jarosław Drozd