85. MISTRZOSTWA POLSKI SENIORÓW BOKSERSKIM ŚWIĘTEM W KALISZU

MP2014

W dniach od 10 do 15 marca Kalisz stanie się przynajmniej na sześć dni stolicą polskiego boksu. W hali Arena rozegrane zostaną bowiem jubileuszowe 85. Mistrzostwa Polski seniorów w tej właśnie dyscyplinie. Kalisz zorganizuje zmagania najlepszych polskich pięściarzy po raz pierwszy w historii. Mimo że do imprezy pozostało jeszcze trochę czasu, to już dziś wiadomo, że najważniejsze kwestie związane z przygotowaniami zostały dopracowane do ostatniego detalu.

– Obejrzałem zarówno arenę mistrzostw, jak i miejsce zakwaterowania uczestników. Wszystko jest dopięte na ostatni guzik – cieszy się obecny na ubiegłotygodniowej konferencji Zbigniew Górski, prezes Polskiego Związku Bokserskiego.

Zawody potrwają przez sześć dni, od poniedziałku do soboty. Pierwsze dni poświęcone zostaną sprawom porządkowym, stoczone zostaną też walki eliminacyjne. Na piątek zaplanowano półfinały, a na sobotę finały w 10 kategoriach wagowych.

– Walki eliminacyjne toczyć się będą na dwóch ringach. Wszystkie pojedynki potrwają na dystansie trzech rund po trzy minuty, a zawodnicy walczyć będą bez kasków – tłumaczy Arkadiusz Wełna, organizator mistrzostw i prezes Arkadii Kalisz.

Kaliskie mistrzostwa cieszą się sporym zainteresowaniem pięściarzy z całej Polski.

– Spodziewamy się ponad 200 zawodników. Warunki, jakie możemy im zapewnić, są naprawdę perfekcyjne. Nieskromnie przyznam, że wybór Kalisza na miejsce mistrzostw nie jest przypadkowy. Mamy wspaniałe tradycje bokserskie, świetnych kibiców pięściarstwa, a poza tym zaowocowały poprzednie gale organizowane przez Arka Wełnę – przekonuje współorganizator zawodów Mirosław Przybyła, dyrektor OSRiR.

Wpływ na wysoką frekwencję z pewnością ma zmieniona formuła mistrzostw Polski. W tym roku mają one charakter otwarty, a w związku z tym może do nich przystąpić każdy pięściarz posiadający licencję PZB. W gronie honorowych gości nie zabraknie natomiast legend polskiego boksu. Swój przyjazd nad Prosnę potwierdzili już mistrz olimpijski Jerzy Rybicki i wicemistrz Wiesław Rudkowski. Zaproszeni zostali też Józef Grudzień i Marian Kasprzyk.

– W tym roku przypada 50-lecie zdobycia przez nich olimpijskiego złota, dlatego bardzo nam zależy na ich obecności. Robimy wszystko, by na mistrzostwa przyjechali wszyscy żyjący mistrzowie olimpijscy. Zaproszenie otrzymał też syn Zygmunta Chychły, pierwszego polskiego mistrza olimpijskiego w boksie. Życzę, by pięściarze, którzy wystartują w zawodach, dorównali wynikami sportowymi i poziomem tym, którzy zjawią się jako specjalni goście – oznajmił prezes PZB, Zbigniew Górski. Obecni na zawodach będą ponadto szkoleniowcy narodowej kadry.

85. Mistrzostwa Polski w boksie zwieńczone zostaną III Kaliską Galą Boksu, w ramach której odbędą się trzy walki rankingowe. W dwóch zaprezentują się kaliszanie – Anna Sikora i Sebastian Skrzypczyński.

Bilety na bokserskie święto będą dostępne od piątku. Całodniowy wstęp na walki eliminacyjne kosztować będzie 5 złotych, natomiast na finały i zawodową galę 20, 30, 40 i 60 złotych. Honorowy patronat nad mistrzostwami sprawuje prezydent miasta Kalisza Janusz Pęcherz, a głównym organizatorem jest klub sportowy Arkadia Kalisz.

źródło: faktykaliskie.pl

2014-02-15.mp.boks

Dodaj komentarz