INTERESUJĄCE ROZSTRZYGNIĘCIA NA TURNIEJU W SOFII. KTÓRA PETROVA POWALCZY O RIO?

Kibice, którzy śledzą na bieżąco międzynarodową rywalizację kobiet w boksie olimpijskim, zapewne czekają na informacje z Sofii, gdzie rozgrywany jest turniej „Balkan”. Wczoraj wyłonione zostały finalistki turnieju seniorek, wśród których znajdujemy same znane nazwiska. Miejscowi kibice już zacierają ręce na finał w wadze do 51 kg, w którym mistrzyni świata (wagi z limitem 54 kg) Stanimira Petrova skrzyżuje rękawicę ze …Stoyką Petrovą (na zdjęciu), czyli mistrzynią Europy w wadze muszej. To ważny pojedynek dla trenera kadry Bułgarii, który szuka „jedynki” w tej olimpijskiej kategorii.

Wcześniej Stanimira pokonała Tatyanę Kob (Ukraina), Peanwilai Laopeam (Tajlandia) i Terry Gordini (Wlochy), zaś Stoyka uporała się z Ayako Minowa (Japonia), Snezhaną Kholodkovą (Ukraina) i Marzią Davide (Włochy). Z tą ostatnią, debiutującą w olimpijskiej wadze muszej, miała najwięcej kłopotów, wygrywając ostatecznie dwa do remisu.

W olimpijskiej wadze lekkiej (60 kg) w finale zmierzą się Francuzka Estelle Mossely i zawodniczka gospodarzy Svetlana Kemenova Staneva. Ta pierwsza miała – jak dotąd – cięższą turniejową drogę. W ćwierćfinale po wyrównanym boju pokonała (2-1) Angielkę z dominikańskim paszportem, Valerian Spicer, zaś w półfinale również niejednogłośnie na punkty (2-1) rutynowaną Włoszkę Rominę Marendę. Dodajmy, że pięściarka z Italii zwyciężyła wcześniej świetną Angielkę Sandy Ryan. Druga Włoszka, która startowała w Sofii w tej kategorii, wicemistrzyni świata wagi piórkowej, Alessia Mesiano, uległa wspomnianej Kamenovej.

W finale trzeciej z olimpijskich wag, średniej (75 kg), zaboksują niezmordowana Anna Laurell-Nash ze Szwecji oraz Francuzka Erika Guerrier. Doskonale znana naszym zawodniczkom Anna w Sofii pokonała m.in. niebezpieczną Angielkę Natalie Louise Gale. Z kolei Erika, której naturalną wagą dotąd była 69 kg, zwyciężyła w ćwierćfinale byłą mistrzynię świata w tymże limicie, Ukrainkę Marię Badulinę-Bovę a w półfinale równie wysoką jak Laurell – Khadiję Mardi z Maroka.

Z innych wyników warto wspomnieć o półfinałowych zwycięstwach Włoszek Valerii Calabrese (48 kg) nad Bułgarką Sevdą Asenovą oraz Diletty Cipollone (54 kg) nad Francuzką Delphine Mancini. Hitami ćwierćfinałów były z kolei zwycięskie walki Calabrese z Japonką Madoki Wadą, Asenovej z Ukrainką Nataliyą Knyaz oraz wspomnianej Davide z Francuzką Sarą Ourahmoune.