MISTRZOSTWA ŚWIATA SENIOREK W MAJU! KWALIFIKACJE OLIMPIJSKIE POSTAWIONE NA GŁOWIE

Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu Amatorskiego (AIBA) wyznaczyło nowy termin Mistrzostw Świata Seniorek. Najlepsze pięściarki naszego globu spotkają się w tym samym miejscu, czyli w kazachskiej Astanie, ale w dniach od 19 do 27 maja 2016 roku. To dość zaskakująca decyzja, którą AIBA podjęła bez żadnych konsultacji (na wniosek Kazachów, mających „kłopoty organizacyjne”), ku niezadowoleniu niektórych federacji narodowych.

Pierwotnie planowano, by światowy czempionat kobiet odbył się w dniach od 24 stycznia do 6 lutego, zaś całkiem niedawno przesunięto jego początek o tydzień, na 16 stycznia, co już wówczas wywołało sporo głosów krytyki. Jednak decyzja o tym, by zawody odbyły się w maju wyraźnie zakłóci plany treningowe wszystkim ekipom. Niektóre zmuszone zostaną do przesunięcia w kalendarzu swoich krajowych mistrzostw. Dla niektórych, jak np. ekip USA czy Ukrainy jest już na to za późno.

Innym problemem jest przewrócenie do góry nogami systemu kwalifikacji olimpijskiej dla pań. Mistrzostwa Świata w Astanie miały być bowiem pierwszą okazja do zdobycia przepustki do Rio de Janeiro. Drugą szansą – w myśl pierwotnych ustaleń – był dodatkowy turniej kwalifikacyjny w Stambule, który miał się odbyć i …odbędzie się w dniach od 20 kwietnia do 1 maja 2016 roku.

Doprawdy trudno więc wyobrazić sobie podwójny bokserski maraton, jaki czeka Europejki w tak krótkim czasie. Maraton sportowy i logistyczny. Okres pomiędzy zakończeniem kwalifikacji w Turcji i rozpoczęciem Mistrzostw Świata, przeznaczony na regenerację dla zawodniczek, to przecież zaledwie nieco ponad dwa tygodnie! A przecież wszyscy do Kazachstanu chcą przyjechać kilka dni wcześniej, by się odpowiednio zaaklimatyzować.

To absolutnie niezgodne z zasadami fair-play, wręcz szalone, że Europejki będą miały tylko dwa tygodnie na „odpoczynek” przed Mistrzostwami Świata, podczas gdy ich rywalki z innych kontynentów, gdzie wcześniej również odbędą się turnieje kwalifikacyjne przyjadą do Astany wypoczęte i zdrowe. Np. turniej dla obu Ameryk (w Buenos Aires) odbędzie się w dniach od 8 do 20 marca, turniej dla Afryki (w kameruńskim Yaounde) w dniach od 9 do 20 marca, zaś turniej dla Azji i Oceanii (w chińskim Qian’an) w dniach od 23 marca do 3 kwietnia.

Wiele wskazuje na to, że ww. terminy nie ulegną już zmianie, ale nauczeni doświadczeniem ostatnich miesięcy nie jesteśmy niczego w 100% pewni. Przy okazji zmiany daty mistrzostw poinformowano, że nareszcie zatwierdzone zostało także oficjalne logo zawodów, na co czekano od …miesięcy.

Dodajmy, że Kazachstan wygrał rywalizację o prawo organizowania Mistrzostw Świata po tym jak wzorowo przygotował światowy czempionat seniorów (Ałmaty 2013). W wyniku konkursu w pokonanym polu zostawił  Wielką Brytanię, Chiny i Tajlandię.

Opracował: Jarosław Drozd