NAZWISKA 70 ZAWODNIKÓW, KTORZY ZDOBYLI KWALIFIKACJE DO MŚ. DWÓCH POLAKÓW NA PEWNO POJEDZIE DO DOHY

doha15

Przy okazji śledzenia losów zawodników rywalizujących w 41. Mistrzostwach Europy Seniorów w Boksie warto przedstawić zasady kwalifikacji do najważniejszej w tym roku na świecie imprezy mistrzowskiej. Podczas Mistrzostw Świata w Dausze (Doha) wystąpi 260 zawodników (w tym 90 z Europy), z których 246 zostanie wyłonionych w formule kwalifikacyjnej, Pozostałe 14 miejsc przypadnie w udziale gospodarzom, czyli reprezentacji Kataru (8 zawodników) oraz zawodnikom, którzy otrzymają tzw. dzikie karty (6 miejsc, które otrzyma po jednym zawodniku z wag od 56 kg do 81 kg).

Za nami jest już pierwszy etap kwalifikacji, jakim były 1. Igrzyska Europejskie w Baku, podczas których rozdano 30 paszportów do Dohy. Otrzymali je na ogół finaliści turnieju oraz półfinaliści, którzy przegrali ze złotymi medalistami IE. Od tej zasady znalazło się pięć odstępstw, spowodowanych decyzjami federacji Rosji i Chorwacji, które zdecydowały się nie zgłaszać do Mistrzostw Świata następujących zawodników: Batora Sagaluyeva (Rosja, 49 kg), Alexandra Besputina (Rosja, 69 kg), Maxima Koptyakova (Rosja, 75 kg), Sadama Magomedova (Rosja, 91 kg) oraz Josipa Bepo Filipi (Chorwacja, 91 kg). W ich miejsce automatycznie weszli czterej medaliści i jeden ćwierćfinalista.

W związku z tym, że Mistrzostwa Europy w Samokovie weszły w fazę półfinałów, znamy już nazwiska 70 europejskich pięściarzy, którzy zdobyli prawo walki podczas Mistrzostw Świata w Dosze. Pozostałych 20 nazwisk poznamy jutro – będą nimi pięściarze, którzy przegrali w ćwierćfinałach pojedynki z finalistami.

Na dziś dzień najwięcej kwalifikacji do Mistrzostw Świata przypadło w udziale zawodnikom z Azerbejdżanu (komplet, czyli 10!), Wielkiej Brytanii (8), Irlandii (6), Bułgarii, Rosji, Ukrainy i Włoch (po 5), Francji (3), Białorusi, Chorwacji, Gruzji, Hiszpanii, Holandii, Litwy, Niemiec, Polski i Węgier (po 2), Armenii, Łotwy, Rumunii, Szwecji i Turcji (po 1).

A jak wygląda sytuacja na innych kontynentach? Podczas Mistrzostw Świata wystąpi 66 zawodników, wyłonionych w drodze kwalifikacji azjatyckich (ASBC Asian Confederation, od 26 sierpnia do 5 września), 50 amerykańskich (AMBC American Confederation, 15-23 sierpnia), 30 afrykańskich (AFBC African Confederation, 15-25 sierpnia) oraz 18 z Oceanii (OCBC Oceania Confederation, od 29 sierpnia do 5 września).

EUROPEJSCY ZAWODNICY, KTÓRZY JUŻ WYWALCZYLI SOBIE PRAWO STARTU W MISTRZOSTWACH ŚWIATA