11. MŚ: TYLKO CHINKA DAN DOU OBRONIŁA TYTUŁ. ROSJA GÓRĄ W KLASYFIKACJI MEDALOWEJ

Ulanude2019

W Ułan Ude zakończyły się niezwykle emocjonujące 11. Mistrzostw Świata Kobiet w Boksie. Po nerwowych półfinałach, dzisiaj w ringu i poza nim było względnie spokojnie, choć niestety nie wszystkie werdykty mieściły się w obiektywnej normie. Zwycięzców się nie sądzi, ale trzeba przyznać, że komu jak komu, ale Rosjankom Ekatetrinie Paltsevej (48 kg) i Liliyi Ayetbayevej (51 kg) szczególnie pomagały ściany. Pierwsza z nich nie zaprezentowała się dzisiaj w ringu lepiej od Manju Rani z Indii, ale to jej 4 z 5 sędziów dało wygraną. Z kolei druga jako jedyna wygrała – na wniosek komisji technicznej AIBA – przegrany pojedynek w ćwierćfinale, nieco prześlizgnęła się przez półfinał, by w finale pokonać niejednogłośnie na punkty (4-1) Turczynkę Busenaz Cakiroglu. Przegrać w ćwierćfinale i …zostać mistrzynią świata. Tego jeszcze w historii nie było.

Mistrzynią świata „z odwołania” (protestu) została Walijka Lauren Price (75 kg), która w ringu, przy ogłaszaniu werdyktu przeżyła gorycz porażki na punkty (2-3) z Holenderką Nouchką Fontijn ale po rozpatrzeniu protestu Brytyjczyków komisja techniczna AIBA postanowiła „odwrócić” tę decyzje sędziowską i na najwyższym stopniu podium stanęła Price… Tego także jeszcze na zawodach rangi MŚ nie widzieliśmy.

Złotymi medalistkami  11. MŚ A.D. 2019 zostały (w kolejności wag): Ekaterina Paltseva (Rosja, 49 kg), Liliya Ayetbayeva (Rosja, 51 kg), Huang Hsiao-Wen (Tajwan, 54 kg), Nesthy Petecio (Filipiny, 57 kg), Beatriz Ferreira (Brazylia, 60 kg), Dan Dou (Chiny, 64 kg), Busenaz Surmeneli (Turcja, 69 kg), Lauren Price (Walia, 75 kg), Zenfira Magomedaliyeva (Rosja, 81 kg) i Danielle Perkins (USA, +81 kg). Tak, więc tytuł mistrzowski z New Delhi obroniła tylko Dan Dou. Również drugi złoty medal MŚ w karierze zdobyła Zenfira Magomedaliyeva (Rosja, 81 kg).

Ósmy medal MŚ wywalczyła najbardziej utytułowana zawodniczka w historii boksu olimpijskiego, 36-letnia Chungnejiang Mary Kom Hmangte (51 kg), która po dyskusyjnym werdykcie została pokonana w półfinale przez młodą Turczynkę Surmeneli Cakiroglu. Znakomita pięściarka z Indii do sześciu złotych medali i jednego srebra dorzuciła pierwszy brązowy krążek. Dodajmy, że Mary Kom i jej koleżanka z kadry Indii – Sarita Devi Laishram (60 kg) – jako jedyne zawodniczki wystąpiły 18 lat temu w 1. Mistrzostwach Świata w w Scranton (2001)! Zaledwie 18-letnia Mary Kom wywalczyła tam zresztą srebrny medal.

WYNIKI WALK FINAŁOWYCH [13 października 2019 r. - na pierwszym miejscu zwyciężczynie]

48 KG Ekaterina Paltseva (Rosja) – Manju Rani (Indie) 4-1
51 KG Liliya Ayetbayeva (Rosja) – Busenaz Cakiroglu (Turcja) 4-1
54 KG Huang Hsiao-Wen (Tajwan) – Caroline Cruveillier (Francja) 4-1
57 KG Nesthy Petecio (Filipiny) – Lyudmila Vorontsova (Rosja) 3-2
60 KG Beatriz Ferreira (Brazylia) – Wang Cong (Chiny) 5-0
64 KG Dan Dou (Chiny) – Angela Carini (Włochy) 5-0
69 KG Busenaz Surmeneli (Turcja) – Yang Liu (Chiny) 4-0
75 KG Lauren Price (Walia) – Nouchka Fontijn (Holandia) 3-2