PIĘĆ KATEGORII WAGOWYCH KOBIET W 2020 ROKU PODCZAS IO W TOKIO

tokyo2020-olympics

Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu Olimpijskiego (AIBA) po raz kolejny powróciło do tematu zwiększenia ilości kategorii wagowych, w jakich kobiety mogą rywalizować podczas Igrzysk Olimpijskich. Po zakończeniu 1. Igrzysk Europejskich w Baku, szef AIBA, dr Ching-Kuo Wu poinformował, że prawdopodobieństwo usankcjonowania przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) kolejnych dwóch kategorii jest bardzo wielkie.

- Wprowadzenie boksu kobiet do programu Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku okazało się wielkim sukcesem. Na fali tamtych wydarzeń chcieliśmy – o ile będą ku temu sprzyjające warunki – zwiększyć liczbę kategorii już w 2016 roku w Rio de Janeiro, ale faktycznie liczyliśmy się, że nastąpi to dopiero w 2020 roku w Tokio – powiedział dr Wu, pełniący także funkcję członka Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

Przypominamy, że w Londynie panie rywalizowały w trzech limitach: 48-51 kg, 57-60 kg i 69-75 kg. AIBA zaproponowała, by W Tokio rywalizacja odbyła się w pięciu wagach: 48-51 kg, 51-54 kg, 57-60 kg, 60-64 kg, 69-75 kg, a więc w tych samych, w jakich niedawno w Baku rywalizowano w 1. Igrzyskach Europejskich.

- Wydarzenia bokserskie, których byliśmy świadkami podczas Igrzysk Europejskich w Baku, odbyły się właśnie w formule tych pięciu kategorii wagowych i jesteśmy przekonani, że jest to idealny wzór dla Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Przedstawiliśmy już taką propozycję MKOl, ale ostateczna decyzja ostanie podjęta po zakończeniu Igrzysk w Rio de Janeiro – dodał szef AIBA.