IO W TOKIO: KUBAŃSCY MISTRZOWIE JAK WINO. CZTERY RAZY ZŁOTO DLA GORĄCEJ WYSPY

la cruz 2017

Wielkim sukcesem pięściarzy z Kuby zakończył się olimpijski turniej mężczyzn w boksie. Rutynowani zawodnicy z Gorącej Wyspy zdobyli w Tokio w bardzo dobrym stylu 4 z 8 złotych medali i potwierdzili, że boks w ich kraju – wbrew opiniom niektórych fachowców o rzekomym kryzysie – nadal ma się świetnie.

Mistrzami olimpijskimi A.D. 2021 zostali (w kolejności wag): Galal Yafai (Wielka Brytania, 52 kg), Albert Batyrgaziev (Rosyjski Komitet Olimpijski, 57 kg), Andy Cruz (Kuba, 63 kg), Roniel Iglesias (Kuba, 69 kg), Hebert Sousa (Brazylia, 75 kg), Arlen Lopez (Kuba, 81 kg), Julio La Cruz (Kuba, 91 kg) i Bakhodir Jalolov (Uzbekistan, +91 kg).

Największą niespodzianką finałów był oczywiście efektowny nokaut w wykonaniu Brazylijczyka Heberta Sousy (75 kg), który po przegraniu dwóch pierwszych rund w walce z Ukraińcem Oleksandrem Khyzniakiem, w trzecim starciu poszedł na szaloną wymianę ciosów i potężnym lewym rzucił na deski faworyta…

Dzięki wspaniałemu występowi Kubańczyków i bardzo dobrej dyspozycji zawodników USA, Ameryka Północna zdominowała turniej olimpijski zdobywając aż 8 medali, w tym 4 złote (4-3-1). Więcej krążków (13) przypadło w udziale Europejczykom ale ich jakość była niższa (2-4-7). Na trzecim miejscu wśród kontynentów znalazła się Azja z 6 medalami (1-1-4), wyprzedzając Amerykę Południową 2 medale (1-0-1), Australię i Oceanię 2 medale (0-0-2) i Afrykę 1 medal (0-0-1).

WYNIKI WALK FINAŁOWYCH [na pierwszym miejscu zwycięzcy]

52 KG Galal Yafai (Wielka Brytania) – Carlo Paalam (Filipiny) 4-1
57 KG Albert Batyrgaziev (Rosyjski Komitet Olimpijski) – Duke Ragan (USA) 3-2
63 KG Andy Cruz (Kuba) – Keyshawn Davis (USA) 4-1
69 KG Roniel Iglesias (Kuba) – Pat McCormack (Wielka Brytania) 5-0
75 KG Hebert Sousa (Brazylia) – Oleksandr Khyzhniak (Ukraina) KO 3
81 KG Arlen Lopez (Kuba) – Benjamin Whittaker (Wielka Brytania) 4-1
91 KG Julio La Cruz (Kuba) – Muslim Gadzhimagomedov (Rosyjski Komitet Olimpijski) 5-0
+91KG Bakhodir Jalolov (Uzbekistan) – Richard Torrez jr (USA) 5-0

WYNIKI WALK PÓŁFINAŁOWYCH [na pierwszym miejscu zwycięzcy]

52 KG
Ryomei Tanaka (Japonia) – Carlo Paalam (Filipiny) 5-0
Galal Yafai (Wielka Brytania) – Saken Bibossinov (Kazachstan) 3-2

57 KG
Duke Ragan (USA) – Samuel Takyi (Ghana) 4-1
Albert Batyrgaziev (Rosyjski Komitet Olimpijski) – Lazaro Alvarez (Kuba) 3-2

63 KG
Keyshawn Davis (USA) – Hovhannes Bachkov (Armenia) 5-0
Andy Cruz (Kuba) – Harry Garside (Australia) 5-0

69 KG
Pat McCormack (Wielka Brytania) – Aidan Walsh (Irlandia) WO.
Roniel Iglesias (Kuba) – Andrey Zamkovoy (Rosyjski Komitet Olimpijski) 5-0

75 KG
Oleksandr Khyzhniak (Ukraina) – Eumir Marcial (Filipiny) 3-2
Hebert Sousa (Brazylia) – Gleb Bakshi (Rosyjski Komitet Olimpijski) 4-1

81 KG
Benjamin Whittaker (Wielka Brytania) – Imam Khatayev (Rosyjski Komitet Olimpijski) 4-1
Arlen Lopez (Kuba) – Alfonso Dominguez (Azerbejdżan) 5-0

91 KG
Muslim Gadzhimagomedov (Rosyjski Komitet Olimpijski) – David Nyika (Nowa Zelandia) 4-1
Julio La Cruz (Kuba) – Abner Teixeira (Brazylia) 4-1

+91 KG
Bakhodir Jalolov (Uzbekistan) – Frazer Clarke (Wielka Brytania) RSC 3 (kontuzja)
Richard Torrez jr (USA) – Kamshybek Kunkabayev (Kazachstan) RSC 3 (kontuzja)