IO W TOKIO: CZTERY EUROPEJKI MISTRZYNIAMI OLIMPIJSKIMI W BOKSIE!

Za nami dwie ostatnie walki pięściarskiego turnieju kobiet Igrzysk Olimpijskich w Tokio (2021). Minionej nocy mistrzyniami olimpijskimi zostały Irlandka Kellie Harrington (60 kg) i Walijka w barwach Wielkiej Brytanii, Lauren Price (75 kg). Europejki nie były faworytkami ale zaboksowały koncertowo pokonując jednogłośnie na punkty (5-0) Beatriz Ferreira z Brazylii (Kellie) i Li Qian z Chin (Lauren).

Tak, więc poznaliśmy pięć mistrzyń olimpijskich, w tym dwie historyczne, po pierwsze w wagach z limitem 57 kg i 69 kg. Najstarszą z nich jest Stoyka Krasteva, przez większość kariery bardziej znana jako Petrova, która 18 września skończy 36 lat. Sukces zawodniczki z miasta Dobricz pokazuje, że na sukces podczas IO w Paryżu (2024) Sandy Drabik wcale nie będzie za późno. Najmłodszą mistrzynią została zaledwie 20-letnia (ur. 9 października 2000 r.) Japonka Sena Irie, niespodziewana triumfatorka wagi piórkowej (57 kg).

Wydawało się, że turniej bokserski kobiet zostanie zdominowany przez zawodniczki z Azji, tymczasem na najwyższym stopniu podium stanęły aż cztery zawodniczki ze Starego Kontynentu. W sumie Europejki zdobyły w stolicy Japonii 10 medali (4-1-5), wyprzedzając Azjatki 8 medali (1-3-5), zaś po jednym medalu przypadło w udziale zawodniczkom z Ameryki Południowej i Północnej.