INDYWIDUALNE WYRÓŻNIENIA SERWISU POLSKIBOKS.PL ZA 2020 ROK – KOBIETY

Boks Kobiet 01

Za nami kolejny rok, a więc pora na tradycję, czyli podsumowania i rankingi. Od 2014 r. na łamach serwisu PolskiBoks.pl dokonuję oceny wydarzeń minionego roku w boksie olimpijskim. Tym razem, z uwagi na fiasko najważniejszych zawodów kontynentalnych oraz odwołanie wielu międzynarodowych turniejów bokserskich, uznałem, że niemożliwym jest zestawienie rankingu najlepszych seniorek i seniorów i Starego Kontynentu. Dlatego też podsumowanie 2020 r. wyjątkowo obejmować będzie jedynie wyróżnienia indywidualne i rankingi krajowe seniorek i seniorów.

W kategorii NAJLEPSZA SENIORKA (Elite) wyjątkowo nie zdecydowałem się wskazać zwyciężczyni, bo też turniej kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich w Londynie zakończono po zaledwie jednej walce i – jak na razie – żadna z Polek nie jest pewna startu w Tokio. Na równym poziomie boksowały w minionym roku Sandra Drabik (Soma Boxing Kielce, 51 kg), Sandra Kruk (Niestowarzyszona, 57 kg), Aneta Rygielska (Pomorzanin Toruń, 60 kg), czy Karolina Koszewska (Żoliborska Szkoła Boksu, 69 kg), ale z tego grona wybrać najlepszą? W 2020 r. było to niemożliwe.

Wyróżnienie dla NAJLEPSZEJ JUNIORKI (youth) przyznałem Młodzieżowej Mistrzyni Europy z Budvy, Alexas Kubicki (Carbo Gliwice, 51 kg), która na turnieju w Czarnogórze, boksując w efektownym stylu, wygrała trzy walki. Doceniam złoty medal tychże ME, wywalczony przez utytułowaną Darię Paradę (Skorpion Szczecin, 75 kg), która w Budvie pewnie wygrała dwa pojedynki z wymagającymi rywalkami. Miniony rok jest najlepszym w karierze Izabeli Rozkoszek (Garda Gierałtowice, 57 kg), która dość niespodziewanie, ale zasłużenie wywalczyła srebrny medal ME. W Czarnogórze na podium stanęły poza tym Natalia Kuczewska (Mazur Ełk, 48 kg), Julia Szeremeta (Paco Lublin, 60 kg) i Barbara Marcinkowska (Pomorzanin Toruń, 69 kg).

Żadnego problemu nie było z wyborem zwyciężczyni w kategorii NAJLEPSZA KADETKA (junior). Została nią Mistrzyni Europy Oliwia Czerwińska (Wda Świecie, 75 kg), która w Sofii pewnie wygrała dwa pojedynki. Dodam, że na tej samej imprezie na podium stanęły również: Juliana Rutkowska (Sporty Walki Piła, 63 kg) i Weronika Bochen (Berej Boxing Lublin, +80 kg) oraz Aleksandra Kożak (Husaria Gołdap, 48 kg) i Kinga Rewińska (Carbo Gliwice, 66 kg). Dwie pierwsze wywalczyły srebrne medale, zaś dwie pozostałe – brązowe.

W kategorii NAJLEPSZY DEBIUT SENIORSKI wyróżnienie przyznaję Wiktorii Rogalińskiej (Skorpion Szczecin, 54 kg). Najlepsza polska juniorka sprzed roku wywalczyła w 2020 r. tytuł mistrzyni Polski seniorek wagi koguciej (54 kg) i zadebiutowała w reprezentacji narodowej.

DOTYCHCZASOWE ROCZNE WYRÓŻNIENIA SERWISU POLSKIBOKS.PL (2014-2020)