4. MMŚ: HINDUSKI I INNE AZJATKI ZNOKAUTOWAŁY RESZTĘ ŚWIATA!

marczykowska_podium17

Absolutną dominacją Azjatek, a w szczególności reprezentantek Indii zakończyły się 4. Młodzieżowych Mistrzostwach Świata Kobiet w Boksie. W walkach finałowych na ringu w Guwahati zawodniczki gospodarzy aż pięciokrotnie okazały się lepsze od swoich rywalek. Ogółem młode Azjatki wywalczyły w Indiach aż 7 tytułów mistrzowskich, wobec dwóch Europy (oczywiście zdobytych przez Rosjanki) i jednym Ameryki Północnej (USA).

Co ciekawe aż 6 z 10 mistrzyń (w tym 4 Hinduski) to zawodniczki urodzone w 2000 roku, co oznacza, że jeszcze w przyszłym roku będą występować w tej grupie wiekowej. Zresztą 12 z 20 finalistek to właśnie siedemnastolatki. Najmłodszą finalistką i zarazem mistrzynią została zwyciężczyni wagi muszej (51 kg), Jyoti, która 17 lat skończy dopiero 19 grudnia.

W klasyfikacji medalowej zwyciężyły Indie (5 złotych, 2 brązowe medale), wyprzedzając Rosję (2-4-0), Kazachstan (1-2-2), USA (1-0-1), Koreę Południową (1-0-0), Anglię (0-2-0), Wietnam i Włochy (0-1-0), Chiny, Irlandię, Japonię i Turcję (0-0-2). Mające w dorobku 1 brązowy medal (Natalii Marczykowskiej) Polki wraz z Australią, Mongolią, Niemcami, Tajlandią, Tajwanem i Ukrainą sklasyfikowano na 13. miejscu.

To ważny zwrot w kształtowaniu się układu sił nie tylko w młodzieżowym boksie kobiet. Jeszcze dwa lata temu, podczas MMŚ w Taipei City (2015) pięściarki z Azji (z grupy wiekowej Youth) zdobyły tylko 2 złote i 5 srebrnych medali, ale już ich młodsze koleżanki z grupy junior 6 razy stanęły na najwyższym stopniu podium. Biorąc pod uwagę fakt, że najbliższe Igrzyska Olimpijskie odbędą się właśnie na kontynencie azjatyckim (Tokio 2020), należy się spodziewać tam dalszej skutecznej promocji boksu, a co za tym idzie także sukcesów w gronie seniorskim.