42. ME: ZWYCIĘSTWO ALEKSANDRA STAWIREJA W PIERWSZYM DNIU ZMAGAŃ

eubc_2017_landing_promo

Najmłodszy reprezentant Polski, niespełna 21-letni Aleksander Stawirej (+91 kg), udanie rozpoczął swój start w 42. Mistrzostwach Europy Seniorów w Boksie. Dzisiaj w pojedynku 1/16 finału pokonał jednogłośnie na punkty (5-0) 20-letniego dwukrotnego mistrza Łotwy Evandersa Servutsa i 19 czerwca (w poniedziałek) w walce o ćwierćfinał skrzyżuje rękawice z 26-letnim Anglikiem Fraserem Clarke`em. Ewentualne zwycięstwo da mu kwalifikację do Mistrzostw Świata, które odbędą się na przełomie sierpnia i września w Hamburgu.

Jeśli chodzi o punktację dzisiejszej walki, to dwaj sędziowie (z Kuby i Filipin) zapisali na konto Polaka wszystkie rundy (30-27), zaś trzej pozostali (z Francji, Mołdawii i Turcji) widzieli przewagę Aleksandra w 2 z 3 starć (po 29-28).

Dodajmy, że kolejny rywal kaliszanina, Fraser Clarke, to jeden z najbardziej doświadczonych zawodników w angielskiej drużynie. Mierzącego 195 cm zawodnika, rozstawionego w ME z numerem 4, mogliśmy m.in. oglądać w meczach ligi WSB, w barwach British Lionhearts. W 2013 roku awansował do finału MTB im. Feliksa Stamma, gdzie pokonał go Sergey Verveyko a rok później zdobył złoty medal Mistrzostw Unii Europejskiej w Sofii. Na ringu w Bułgarii wygrał m.in. z późniejszym mistrzem olimpijskim Tony`m Yoką i Włochem Guido Vianello.

Jutro na ringu w Charkowie zobaczymy trzech Biało-Czerwonych. Jarosław Iwanow (56 kg) stanie oko w oko z 21-letnim dwukrotnym mistrzem Francji Jordanem Rodriguezem, Damian Kiwior (69 kg) zmierzy się z 24-letnim czterokrotnym mistrzem Estonii Andreiem Hartsenko, zaś Igor Jakubowski (91 kg) stoczy pojedynek z 22-letnim Ukraińcem Ramazanem Muslimovem, aktualnym brązowym medalistą Mistrzostw Europy do lat 22 i mistrzem swojego kraju.