PRZEDOLIMPIJSKA OFENSYWA REPREZENTANTÓW TURCJI

16 stycznia, w meczu otwierającym 6. sezon ligi World Series of Boxing, ekipa Turkiye Conquerors pokonała w Stambule China Dragons 3-2. Był więc to bardzo udany powrót drużyny tureckiej do ligi WSB i jeden z elementów odbudowy prestiżu tamtejszego boksu olimpijskiego. Powód ponownego startu ekipy znad Bosforu w WSB w roku olimpijskim jest oczywisty – ma otworzyć tamtejszym zawodnikom trzecią drogę kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro (2016). Jakie są dwie pierwsze olimpijskie ścieżki dla Turcji?

A więc po kolei… Pod koniec ub. roku kibice tureccy świętowali w Erzurum i Stambule zdobycie historycznych dwóch tytułów zawodowych mistrzów świata w formule AIBA Pro Boxing. Dzięki temu Onur Sipal (69 kg) i Adem Kilicci (75 kg) otrzymali już paszporty olimpijskie. Drugą drogą do Rio jest start w turnieju kwalifikacyjnym, który odbędzie się w kwietniu 2016 roku w tureckim (!) Samsunie, zaś trzecią liga WSB…

Historia może się powtórzyć, bo w kwietniu 2012 roku Turcy zorganizowali w Trabzonie turniej kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Wówczas do finału dotarło czterech zawodników gospodarzy a ostatecznie w turnieju bokserskim Igrzysk Olimpijskich w Londynie (2012) wystąpiło 6 pięściarzy znad Bosforu. Dodajmy, że tylko dwaj z nich (Ferhat Pehlivan i wspomniany wyżej Adem Kilicci) dotarli do ćwierćfinałów. Najbliżej medalu był ten drugi, ulegając 13-17 późniejszemu złotemu medaliście, Japończykowi Ryota Murata.

Po Londynie przyszły dla tureckiego boksu gorsze czasy. Nie zobaczyliśmy Turków na podium Mistrzostw Świata w Ałmatach (2013) i Dausze (2015) oraz Mistrzostw Europy w Mińsku (2013) i Samokovie (2015). De facto ostatnim udanym startem był dla pięściarzy znad Bosforu występ w Mistrzostwach Europy w Ankarze (2011), gdzie Fatih Keles (60 kg) zdobył złoty medal, Adem Kilicci (75 kg) srebrny krążek, zaś Furkan Meniz Ulas (56 kg) i Bahram Muzaffer (91 kg) stanęli na najniższym stopniu podium.

Na własnym terenie, podczas turnieju kwalifikacyjnego w Samsunie, zawodnicy z Turcji będą zapewne bardzo groźni. Najprawdopodobniej wystąpią tam najlepsi w ub. roku zawodnicy – brązowy medalista 1. Igrzysk Europejskich z Baku, Muhammet Unlu (49 kg), rutyniarz Ferhat Pehlivan (aktualnie 52 kg), Yasin Yilmaz (60 kg), Fatih Keles (64 kg), Cem Karlidag (81 kg), Seyda Keser (91 kg) i Ali Eren Demirezen (+91 kg). wszyscy wymienieni – poza Unlu – będą mieli jeszcze szanse awansu olimpijskiego przez turniej dla zawodników WSB i APB.

Opracował: Jarosław Drozd