21. MŚ W BELGRADZIE: POZNALIŚMY MISTRZÓW ŚWIATA. ZAINKASOWALI PO 100 000 USD

andy_cruz

W Belgradzie zakończyły się dzisiaj 21. Mistrzostwa Świata seniorów w boksie. Był to drugi (po piątku) dzień walk finałowych. Tytuły mistrzowskie oraz nagrody w wysokości 100 000 dolarów wywalczyli (w kolejności wag): Temirtas Zhussupov (Kazachstan, 48 kg), Saken Bibossinov (Kazachstan, 51 kg), Tomoya Tsuboi (Japonia, 54 kg), Jahmal Harvey (USA, 57 kg), Sofiane Oumiha (Francja, 60 kg), Andy Cruz Gomez (Kuba, 63,5 kg), Sewonrets Okazawa (Japonia, 67 kg), Yuriy Zakhareyev (Ukraina, 71 kg), Yoenlis Hernandez Martinez (Kuba, 75 kg), Robby Gonzales (USA, 80 kg), Loren Alfonso Dominguez (Azerbejdżan, 86 kg), Julio la Cruz (Kuba, 92 kg) i Mark Petrovskiy (Rosja, +92 kg).

Był to nietypowy turniej, bo odbywający się w roku olimpijskim, wobec czego niektóre federacje potraktowały go nieco ulgowo, wysyłając do stolicy Serbii drugie garnitury. Zawody zapamiętamy z uwagi na powrót (plus-minus) do tradycyjnych kategorii wagowych, do których dodano jeszcze wagę cruiser (86 kg). Tytuł mistrzowski z Jekaterynburga (2019) obronił tylko jeden pięściarz, Andy Cruz (63, kg – na zdjęciu) z Kuby. Najmłodszym czempionem został niespełna 19-letni Amerykanin Jahmal Harvey (ur. 19 listopada 2002 r.), zaś 33-letni Kazach Temirtas Zhussupov (ur. 15 stycznia 1988 r.) jest mistrzem najstarszym.

WYNIKI WALK FINAŁOWYCH [na pierwszym miejscu zwycięzcy]

48 KG Temirtas Zhussupov (Kazachstan) – Wuttichai Yurachai (Tajlandia) 5-0
51 KG Saken Bibossinov (Kazachstan) – Roscoe Hill (USA) 5-0
54 KG Tomoya Tsuboi (Japonia) – Makhmud Sabyrkhan (Kazachstan) 5-0
57 KG Jahmal Harvey (USA) – Serik Temirzhanov (Kazachstan) 5-0
60 KG Sofiane Oumiha (Francja) – Abdumalik Khalokov (Uzbekistan) 5-0
63,5 KG Andy Cruz Gomez (Kuba) – Kerem Oezmen (Turcja) 5-0
67 KG Sewonrets Okazawa (Japonia) – Omari Jones (USA) 3-2
71 KG Yuriy Zakhareyev (Ukraina) – Vadim Musaev (Rosja) 5-0
75 KG Yoenlis Hernandez Martinez (Kuba) – Dzhambulat Bizhamov (Rosja) 4-1
80 KG Robby Gonzales (USA) – Aliaksei Alfiorau (Białoruś) 3-2
86 KG Loren Alfonso Dominguez (Azerbejdżan) – Keno Machado (Brazylia) 3-2
92 KG Julio la Cruz (Kuba) – Aziz Abbes Mouhiidine (Włochy) 4-1
+92 KG Mark Petrovskiy (Rosja) – Davit Chaloyan (Armenia) 4-1

WYNIKI WALK PÓŁFINAŁOWYCH [na pierwszym miejscu zwycięzcy]

48 KG
Temirtas Zhussupov (Kazachstan, 1988) – Yauheni Karmilchyk (Białoruś, 1998) 5-0
Wuttichai Yurachai (Tajlandia, 1994) – Sakhil Allakherdovi (Gruzja, 1999) 5-0

51 KG
Saken Bibossinov (Kazachstan, 1997) – Thanarat Saengphet (Tajlandia, 2002) 4-1
Roscoe Hill (USA, 1994) – Akhteem Zakirov (Rosja, 1998) 5-0

54 KG
Makhmud Sabyrkhan (Kazachstan, 2001) – Akash Kumar (Indie, 2000) 5-0
Tomoya Tsuboi (Japonia, 1996) – Billal Bennama (Francja, 1998) 4-1

57 KG
Serik Temirzhanov (Kazachstan, 1998) – Osvel Caballero Garcia (Kuba, 1995) 3-2
Jahmal Harvey (USA, 2002) – Samuel Kistohurry (Francja, 1995) 5-0

60 KG
Abdumalik Khalokov (Uzbekistan, 2000) – Daniyal Shahbash (Iran, 2000) WO.
Sofiane Oumiha (Francja, 1994) – Alexy de la Cruz Baez (Dominikana, 1995) 4-1

63,5 KG
Andy Cruz Gomez (Kuba, 1995) – Hovhannes Bachkov (Armenia, 1992) 5-0
Kerem Oezmen (Turcja, 2000) – Reese Lynch (Szkocja, 2001) 5-0

67 KG
Omari Jones (USA, 2002) – Lasha Guruli (Gruzja, 1996) WO.
Sewonrets Okazawa (Japonia, 1995) – Ablaikhan Zhussupov (Kazachstan, 1997) 4-1

71 KG
Vadim Musaev (Rosja, 1993) – Alban Beqiri (Albania, 1994) 5-0
Yuriy Zakhareyev (Ukraina, 2002) – Sarkhan Aliyev (Azerbejdżan, 1998) 5-0

75 KG
Dzhambulat Bizhamov (Rosja, 2001) – Weerapon Jongjoho (Tajlandia, 2001) RSC 3
Yoenlis Hernandez Martinez (Kuba, 1997) – Salvatore Cavallaro (Włochy, 1995) 5-0

80 KG
Robby Gonzales (USA, 1996) – Vladimir Mironchikov (Serbia, 1998) 3-2
Aliaksei Alfiorau (Białoruś, 2000) – Saveli Sadoma (Rosja, 1998) 4-1

86 KG
Keno Machado (Brazylia, 2000) – Victor Schelstraete (Belgia, 1996) 5-0
Loren Alfonso Dominguez (Azerbejdżan, 1995) – Herich Ruiz Cordoba (Kuba, 1995) 4-1

92 KG
Julio la Cruz (Kuba, 1989) – Madiyar Saydrakhimov (Uzbekistan, 1997) 5-0
Aziz Abbes Mouhiidine (Włochy, 1998) – Emmanuel Reyes Pla (Hiszpania, 1992) 4-1

+92 KG
Davit Chaloyan (Armenia, 1997) – Mahammad Abdullayev (Azerbejdżan, 1999) 5-0
Mark Petrovskiy (Rosja, 1999) – Nigel Paul (Trynidad i Tobago, 1989) 4-1