INDYWIDUALNE WYRÓŻNIENIA SERWISU POLSKIBOKS.PL ZA 2017 ROK – KOBIETY

rankPL2017

Tradycją serwisu PolskiBoks.pl są podsumowania kończącego się roku. Oprócz rankingów (Polska i Europa kobiet i mężczyzn) od 2014 roku dokonuję także indywidualnych wyróżnień w 8 kategoriach: najlepsi seniorka i senior, juniorka i junior, kadetka i kadet oraz najlepsze debiuty seniorskie kobiet i mężczyzn. Dzisiaj prezentuję najlepsze – moim zdaniem – polskie zawodniczki 2017 roku.

W kategorii NAJLEPSZA SENIORKA (Elite), najwyżej oceniłem sportowe wyniki osiągnięte w 2017 roku przez Elżbietę Wójcik (KSW Róża Karlino, 75 kg), która wprawdzie nie wywalczyła medalu podczas Mistrzostw Unii Europejskiej w Cascia ale przez cały rok z grona polskich kadrowiczek prezentowała najrówniejszą formę, pokonując kilka solidnych rywalek z kraju i zagranicy (m.in. mistrzynię Europy Natashę Gale, Karolinę Koszewską, Caitlin Parker, Chen Nien-Chin, czy Assuntę Canforę). Doceniam srebrne medale MUE, wywalczone we Włoszech przez Hannę Solecką (Skorpion Szczecin, 69 kg) i Sylwię Kusiak (Skorpion Szczecin, +81 kg), ale to za mało, by wyróżnić obie zawodniczki nagrodą roczną. Pierwsza walczyła nierówno, przegrywając ogółem 6 walk z zagranicznymi rywalkami oraz z Elżbietą Wójcik oraz Karoliną Koszewską. Z kolei druga miała tych międzynarodowych bojów niewiele, stąd taki, a nie inny wybór. Bezsprzecznie niezły sezon mają za sobą: Kinga Szlachcic (Boksing Zielona Góra, 57-60 kg), Sandra Kruk (Niestowarzyszona, 57 kg) i Karolina Koszewska (FC Legia Warszawa, 69-75 kg), a pod koniec roku zauważalny był wzrost formy Anny Góralskiej (Korona Wałcz, 54 kg) i Anety Rygielskiej (Pomorzanin Toruń, 57-60 kg). Żal, że w kolejnych latach w gronie laureatek nie zobaczymy Sandry Drabik (Soma Boxing Kielce, 51 kg), która w grudniu niespodziewanie postanowiła zakończyć bokserski rozdział swojej kariery.

Wyróżnienie dla NAJLEPSZEJ JUNIORKI (youth) należy się bezsprzecznie Młodzieżowej Mistrzyni Europy z Sofii, 17-letniej Darii Puszce (Berej Boxing Lublin, 54 kg), która przed rokiem otrzymała wyróżnienie dla najlepszej polskiej kadetki. Daria w świetnym stylu wygrała w stolicy Bułgarii 4 walki z wymagającymi rywalkami, zdobywając prymat na Starym Kontynencie. Szkoda, że nie potwierdziła swojej klasy podczas Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Guwahati, gdzie dwa razy wychodziła zwycięsko ze swoich bojów, ulegając ostatecznie w ćwierćfinale Japonce Senie Irie. Bardzo udany sezon mają za sobą Natalia Marczykowska (Boxing Radom, 75 kg) i Natalia Barbusińska (Spartakus Szczecin, 69 kg). Pierwsza z nich stanęła dwukrotnie na podium najważniejszych turniejów 2017 roku (MME i MMŚ), pokonując m.in. w Indiach cenioną na świecie Ukrainkę Karolinę Makhno, zaś druga będąc w doskonałej formie w Sofii, niezasłużenie przegrała finał MME z Angielką Olivią Hussey. Czwarty i piąty medal dla Polski na MME w Sofii zdobyły Patrycja Borys (Hetman Białystok, 60-64 kg) i Ewelina Mańka (Berej Boxing Lublin, 81 kg). Zawodniczka z Podlasia przywozi brązowe medale z każdego swojego startu w ME i nie inaczej było tym razem w Sofii. Z kolei Ewelina tym razem rywalizowała z rywalkami cięższymi i starszymi od niej. Za rok wolelibyśmy oglądać na podium raczej w niższym limicie wagowym.

Wielki problem miałem z wyborem zwyciężczyni w kategorii NAJLEPSZA KADETKA (junior). Kandydatki były dwie: Roksana Wierzbicka (Hetman Białystok, 52 kg) i Weronika Pawlak (Gryf Wejherowo, 54 kg). Niestety żadna z nich nie wywalczyła medalu podczas Mistrzostw Europy w Sofii, gdzie Biało-Czerwone wygrały tylko jeden pojedynek (Pawlak). Ostatecznie postanowiłem wyróżnić Roksanę, która w pojedynku ćwierćfinałowym po wyrównanym boju uległa niejednogłośnie na punkty (2-3) późniejszej mistrzyni Europy, Angielce Jessice Williams, zawodniczce lepszej niż Węgierka Bettina Kiss, która w tej samej fazie turnieju wygrała z Weroniką. Dodam, że Wierzbicka zdobyła także srebrny medal Międzynarodowych Mistrzostw Śląska, na których nie wystąpiła Pawlak. Gratuluję brązowego medalu Mistrzostw Europy oraz zwycięstwa na turnieju w Gliwicach Darii Paradzie (Skorpion Szczecin, +80 kg), wierząc, że niebawem pójdzie w ślady swoich utytułowanych klubowych koleżanek Sylwii Kusiak i Patrycji Kiwak, ale pamiętam także, że w Sofii nie wygrała walki.

Niestety, podobnie jak przed rokiem, nie zdecydowałem się wyróżnić żadnej zawodniczki w kategorii NAJLEPSZY DEBIUT SENIORSKI. W kadrze narodowej, ani choćby w ścisłej czołówce krajowej seniorek, nie pojawiła się bowiem żadna pięściarka urodzona w 1998 roku.