INDYWIDUALNE WYRÓŻNIENIA SERWISU POLSKIBOKS.PL ZA 2016 ROK – KOBIETY

nagrody2016k

Tradycją serwisu PolskiBoks.pl są rozmaite podsumowania kończącego się roku. Oprócz rankingów (Polska i Europa kobiet i mężczyzn) od 2014 roku dokonuję także indywidualnych wyróżnień w 8 kategoriach: najlepsi seniorka i senior, juniorka i junior, kadetka i kadet oraz najlepsze debiuty seniorskie kobiet i mężczyzn. Dzisiaj prezentuję najlepsze – moim zdaniem – polskie zawodniczki 2016 roku.

W kategorii NAJLEPSZA SENIORKA (Elite), podobnie jak rok temu, najwyżej oceniłem sportowy wynik osiągnięty przez brązową medalistkę Mistrzostw Europy w Sofii, Sandrę Drabik (Soma Boxing Kielce, 51 kg). O Jej zwycięstwie – oprócz medalu ME – zadecydowały ćwierćfinał Mistrzostw Świata, w którym po niezwykle zaciętym pojedynku uległa niejednogłośnie na punkty Tajce Peamwilai Laopeam, nieszczęśliwie tracąc przy tym szansę awansu na Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro. Sandra w ciągu minionego roku wygrała 11 z 16 walk, przegrywając tylko z zagranicznymi rywalkami, kończąc sezon na 8 miejscu światowego rankingu AIBA wagi muszej. W dorobku kielczanki za 2016 roku znalazły się również nagrody za zwycięstwo w MTB im. Feliksa Stamma w Warszawie oraz trzecia lokata wywalczona podczas MTB Strandja w Sofii. Kontrkandydatką Sandry do wyróżnienia była nasza druga tegoroczna brązowa medalistka Mistrzostw Europy, Kinga Siwa (SAKO Gdansk, 60-64 kg). Gdańszczanka ma za sobą niezwykle bogaty w starty rok, w trakcie którego którego wygrała 13 z 19 pojedynków, będąc w Samsunie blisko kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Doceniam także sukces Sylwii Kusiak (Skorpion Szczecin, +81 kg), jakim był wywalczony przez Nią srebrny medal Mistrzostw Europy w Sofii. Wierzę, że spowoduje, że szczecinianka na trwałe zadomowi się w czołówce nie tylko europejskiego  ale i światowego boksu.

Wyróżnienie dla NAJLEPSZEJ JUNIORKI (youth) kończącego się roku postanowiłem przyznać liczącej 18 lat Patrycji Kiwak (Skorpion Szczecin, 81 kg). Brązowa medalistka Młodzieżowych Mistrzostw Europy, nie wygrała wprawdzie w Ordu walki ale zdaniem większości obserwatorów to Ona, a nie utytułowana Rosjanka Maria Shishmareva (późniejsza złota medalistka) zasłużyła na awans do finału. O klasie Patrycji, utrzymującej przez cały rok równą formę, świadczą także zwycięstwa w dwóch międzynarodowych turniejach – Queens Cup w Stralsundzie i Międzynarodowych Mistrzostwach Śląska. Doceniam także postępy i tegoroczne wyniki 17-letniej Natalii Barbusińskiej (Spartakus Szczecin, 69 kg), która pechowo wylosowała w Ordu najlepszą zawodniczkę świata, Angelę Carini, przez co nie zdobyła medalu. Przypomnę także, że Natalia, podobnie jak Patrycja Kiwak, wygrała prestiżowy MTB Queens Cup.

Długo zastanawiałem się która zawodniczka bardziej zasłużyła na wyróżnienie w kategorii NAJLEPSZA KADETKA (junior). Kandydatki były dwie: ubiegłoroczna zwyciężczyni, Patrycja Borys (Hetman Białystok, 60 kg) i Daria Puszka (Berej Boxing, 54 kg). Obie młodziutkie zawodniczki zdobyły w Ordu brązowe medale Mistrzostw Europy, wygrywając po jednej walce. Nieco bardziej wymagającą rywalkę miała Daria, ale na najwyższym stopniu podium Międzynarodowych Mistrzostw Śląska stanęła tylko Patrycja. Z drugiej strony pięściarka z Lublina stoczyła w Gliwicach niezwykle zacięty i nieznacznie przegrany bój z mistrzynią Europy, Jessicą Triebelovą ze Słowacji… Ostatecznie postanowiłem wskazać na Darię Puszkę, wierząc, że nie krzywdzę zawodniczki z Białegostoku, przed której sukcesami chylę głowę. Mam nadzieję, że za rok zrobi kolejny, wyraźniejszy krok naprzód w swojej karierze. Doceniam także wyniki osiągnięte w 2016 r. przez brązowe medalistki ME – Ewelinę Mańkę, która w Ordu wygrała jedną walkę oraz Klaudię Budasz i Natalię Gajewską.

Niestety w tym roku nie zdecydowałem się wyróżnić żadnej zawodniczki w kategorii NAJLEPSZY DEBIUT SENIORSKI. W kadrze narodowej, ani choćby w ścisłej czołówce krajowej seniorek, nie pojawiła się bowiem żadna pięściarka urodzona w 1997 roku.